Často se mě lidé ptají, o čem si to v té „síti“ s námi lidé povídají, co s nimi vlastně řešíme?
Není toho málo, ale je tu pár notoricky opakujících se témat. Podělím se s vámi o malou ukázku. A pokud vám budou témata připadat podezřele povědomá, tak to není určitě náhoda.
Inu, tu je máme:
● Působím ve vyčerpaném a setrvačném systému, jenž pro kulturu nevytváří vhodné prostředí.
● Bojím se rekonstrukce současného stavu do toho před pandemií se všemi jeho problémy.
● To, co dělám, potřebuji vidět v souvislosti s dopadem na životní prostředí, se svým spokojeným životem, smysluplnou prací, vzájemnou péčí a kvalitními vztahy.
● Svojí činností chci reflektovat současný svět, společnost, ale k tomu je potřeba čas. Uspěchaný výsledek je zbytečný, má pak omezené trvání a jeho existence je nezdravě krátkodobá.
● Potřebuji někdy odpočívat, přemýšlet a zkoumat. Potřebuji prostor pro rozvoj smysluplné a důstojné činnosti.
● Proč stále obhajujeme smysl a společenský přínos naší činnosti?
● Strašně mě stresují výkazy a ukazatele. Ti, co vsadí na kvantitu, bodují často víc než ti, co minimalizují svoje výkony s vědomím posílení výsledné kvality.
● Můžete mě ujistit, že asociace a platformy vedou pravidelný dialog se zřizovateli či poskytovateli dotací? Potřebuju mít alespoň tuhle jistotu.
● Rozumí ministerstvo kultury tomu, co děláme? Pracuje na tom statusu umělce? Komunikují taky s ministerstvem financí a ministerstvem práce a sociálních věcí? Týká se to i jich, ne?
● Potřebuji důstojné finanční ohodnocení a sociální zajištění nejen tvůrců, ale i mých administrativních pracovníků a ostatních pracovních pozic v kultuře. Tohle je vážně urgentní.
● To je strašné, kolik toho ti referenti na ministerstvu mají. Raději jim nevolám. Jsou na tom s časem dost podobně jako my.
● Stále se něco produkuje, ten dopis o „nerůstu“ je složitý, ale když si ho přečtu víckrát, je tam vlastně vše, co stále řeším. Pochopí to tam nahoře? Neřeknou si: „Proboha! Proč nechtějí růst?“
Ukázka výše se téměř shoduje s velkou částí otevřeného dopisu (odkaz na plné znění zde) ministru kultury Martinu Baxovi. Bylo možné ho podepsat do konce března a připojit se tak k apelu zástupkyň a zástupců kulturní obce na změnu každodenní praxe, podpořit tak myšlenku tzv. nerůstu. Vyvolal rozporuplné reakce. Mě ale nepřekvapil. Přišel mi jak stará „dobrá” písnička, kterou moc dobře už léta znám.
I proto jsem ho bez problému podepsala.
Kata Zagorski
Neprávem? Tak to som sa chvíľu snažila zistiť, či právem alebo neprávem, aj či bola právem alebo neprávem vrátená späť,…Padesátka tanečníků burcuje bratislavskou scénu v nové inscenaci Bolero