Hey, Earth! Cirk La Putyka experimentuje s objekty, vizuálním uměním a novým cirkusem

Cirk La Putyka přichází s novým představením Hey, Earth!, které ukáže, že se soubor nebojí vedle velkých novocirkusových podívaných i experimentálního divadla. Novinka belgického režiséra a choreografa Thomase Steyaerta s osmi performery, která bude mít premiéru 27. září v pražském divadle Jatka78, kombinuje prvky pohybového divadla, vizuálního umění, hry s objekty a nového cirkusu.

Foto: Lukáš Bíba

Foto: Lukáš Bíba

Hey, Earth! se odehrává v nedefinované dystopické fikci plné nejrůznějších předmětů a tvarů, díky nimž performeři budují okolní svět i vztahy mezi sebou. V představení hrají důležitou roli jak dynamické scény s pohybem a prvky nového cirkusu, které se vynořují a mizí, tak i ticho a statické obrazy. Thomas Steyaert se při vzniku inscenace inspiroval například Jiřím Trnkou, jeho animací ruky a rebelie proti totalitě a manipulaci, Karlem Zemanem, postapokalyptickým seriálem Station 11 a dalšími knihami a filmy. Hey, Earth! navazuje na dřívější projekty Cirku La Putyka, jako byly Black Black Woods nebo Hit, Tell the Difference, které místo strhující podívané nabízejí jiný druh divadelního zážitku - možnost zastavit se, zpomalit a plně se ponořit do plynoucího času.

Na úvod Thomas Steyaert vysvětluje samotný název představení Hey, Earth!: „Jde o nedefinovaný prostor, dystopickou fikci, kde se lidé snaží najít nějaký smysl, chtějí komunikovat a vzájemně si porozumět a pochopit i své okolí." Důležitou roli v inscenaci hraje scénografie - pódium je plné výtvarných objektů nejrůznějších tvarů. „Performeři si je podávají a díky nim staví i boří svět a prostor okolo sebe. Hrajeme si tak se vztahy mezi herci a objekty i s architekturou prostoru," vysvětluje na úvod Thomas Steyaert, který se souborem Cirk La Putyka úzce spolupracuje již několik let jako choreograf na projektech Honey, Risk nebo Cesty.

Režisér vnímá, že tvořit se souborem Cirk La Putyka, jehož fanoušci mají určitá očekávání a jsou často zvyklí na představení plné novocirkusové akrobacie, není snadný úkol.Velmi mě zajímá, co dnes vůbec znamená podívaná. Obvykle jsou diváci přitahováni k představením, která jsou plná nejrůznějších dovedností a schopností. Ty jsou v Hey, Earth! také přítomny. Vedle toho mě ale zajímá podívaná v jiném, minimalistickém slova smyslu. Podívaná vycházející z ticha nebo ze statických obrazů, které udržují napětí a vzrušení," vysvětluje režisér. Proto je pro něj důležitá představivost diváků. „V Hey, Earth! tak zažijí i části, kdy budou vnímat, že čas ubíhá pomalu. Čas, který je vtáhne do jiného druhu atmosféry," zdůrazňuje. „Pro mě je velkou výzvou, jak zůstat věrný svému vlastnímu divadelnímu jazyku a zároveň ho propojit s prvky nového cirkusu. V jádru jsou moje práce, jak to někdo nazývá, experimentální, pro menšinové publikum. Takže se vlastně tvůrčím způsobem otevírám," říká Thomas s nadsázkou. 

Pro Thomase Steyaerta jsou představení jen nápovědou, která ponechává prostor pro fantazii, tajemství a zvědavost.Je to podobný zážitek, jako když se díváte na abstraktní výtvarné dílo. Lidé mají obvykle rádi věci, kterým rozumí. Ale pro mě je důležité vyvolávat v jejich hlavách otázky a aktivovat jejich představivost. Mám rád, když diváci odcházejí a mají na představení různé názory, jako kdyby viděli něco odlišného. Je v tom určitá krása a křehkost, která mě zajímá."

Velmi důležitou roli hraje také hudba, kterou složili Jan Balcar a Veronika Linhartová. Když vytvořím určitý obraz a přidáme k němu různou hudbu, vznikne odlišné chápání dané scény. Vždycky se pokouším vytvářet velké napětí mezi divadelní akcí a zvukem. Je v tom kousek magie, jak se vše najednou promění," dodává.

O velkém rozdílu, když s Cirkem La Putyka spolupracuje jako choreograf a nyní jako režisér, Thomas Steyaert, říká:Jako choreograf jsem členem tvůrčího týmu, kdy od režiséra dostanu za úkol vytvořit pohyb tanečníků. Při tom své některé nápady předávám, ale většina jich přichází právě od režie. Nejde o můj příběh a obsah, je to více praktická spolupráce. Když jsem režisérem, je úroveň zodpovědnosti mnohem vyšší. Celý tvořivý proces pochází z mé hlavy. Pro mě je ale zkoušení jedno velké krásné dobrodružství. Protože můžete mít v hlavě mnoho nápadů, některé ale fungují, některé ne. A není to pouze o mně, ale také o performerech. Tvoříme společně, hodně materiálu totiž přichází od nich, je to téměř kulturní výměna," uzavírá belgický režisér. 

Cirk La Putyka vedle novinky Hey, Earth! v nové sezóně na Jatkách78 uvádí inscenace Senses, Runners, Up End Down a symbolický přechod do nového roku obstará od 7. prosince do 12. ledna 2025 dlouhá série dvaceti devíti představení novocirkusového kabaretu R.I.E. - Rest In Euphoria.

Zdroj: Cirk La Putyka

Témata článku

Cirk La Putyka

Nový cirkus

Veliké zklamání

vložil Martin

IP: 212.79.110.119
Reaguje na:
Mé první Putyka představení a hned jsem si naběhl do něčeho, co patří myslim jinam. 30 min přenašeni objektů tam a zpět do rytmu, 10 min mávání rukama jako o závod a 10 min dupání a k tomu jedna písnička a 3 salta. Ano, dva úžasné akrobatické prvky, ta slečna byla fenomenalní.

Hey, Earth! Totální zklamání!

vložil Adéla

IP: 37.48.41.171
Reaguje na: Katastrofální scénář
Naprosto nerozumim co je tohleto ale nejenom ze je to ztrata casu ale jeste vas to stoji penize prosim nechodte na to usnul sem u toho asi 5x. Clovek co to vymyslel musel v sobe mit hodne omamnych latek aby vymyslel predstaveni kde se hodinu a pul hazi kostkami.Jinak herci fajne .
Byla jsem na přestavění R.I.E. a byla jsem naprosto nadšená, proto jsem i nadšení očekávala od Hey, Earth! Omlouvám se za upřímnost, ale Hey, Earth! Je možná nejhorší představení, na kterém jsem kdy v životě byla. Naprosto nudné, nezábavné, bez děje... opravdu velké zklamání.
Upřímně se ani nedivím, že spoustu diváků odešlo v půlce představení. Také jsem chtěla odejít, ale mám základy slušného chování.
+5 0 ! Odpovědět

Katastrofální scénář

vložil Divak hey earth

IP: 37.188.180.71
Reaguje na:
Naprosto nerozumim co je tohleto ale nejenom ze je to ztrata casu ale jeste vas to stoji penize prosim nechodte na to usnul sem u toho asi 5x. Clovek co to vymyslel musel v sobe mit hodne omamnych latek aby vymyslel predstaveni kde se hodinu a pul hazi kostkami.Jinak herci fajne .
+10 -2 ! Odpovědět

Zobrazit další komentáře 3

POSLEDNÍ KOMENTÁŘE

to nejčtenější z tanečních aktualit

Přihlašte se k odběru newsletteru: