Zimní edice pražského festivalu Za dveřmi se poprvé konala v roce 2020. V reakci na omezení divadelní produkce v době pandemie covidu 19 vznikla venkovní divadelní galerie. Formát živých a interaktivních instalací se osvědčil a v následujícím roce se divadelní galerie festivalu Za dveřmi rozrostla o nové instalace a performance. V letošním roce se divadelní galerie objevila i na několika českých a zahraničních festivalech.
Nedílnou součástí zimní edice Za dveřmi jsou také andělské průvody Prahou. V letošním roce se návštěvníci s Anděly setkají v okolí Mariánského náměstí a také na Praze 7 - na Letné a v holešovické tržnici.
Instalaci Fénixova zahrada měli možnost vidět hosté letošní světové výstavy EXPO v Dubaji. Objekty zářících květin pak inspirovaly režiséra Jakuba Vedrala k vytvoření komponované performance Fénixova zahrada, která měla premiéru v létě, v rámci 14. ročníku pražského festivalu pouličního divadla Za dveřmi. Fénixova zahrada obsahuje několik svítících interaktivních objektů, které dávají prostor pro performance i vlastní prozkoumání.
Cílem divadelní galerie je vytvořit dojem snového světa, ve kterém se návštěvníci mohou pohybovat libovolně či v doprovodu kustodů. Kustodi jsou akrobaté, chůdaři a žongléři v zářících kostýmech. Jednotlivé obrazy Fénixovy zahrady ožívají i díky vystoupením, konajících se v pravidelných intervalech. Květy jsou tvořeny nejmodernějšími a zároveň úspornými LED technologiemi s vlastním softwarem. Stonky a listy jsou kovové. Dva naprosto odlišné pracovní postupy se citlivě snoubí v neobyčejných, responzivních objektech.
Interaktivita spočívá i v samotných performance, které zahradu oživují a počítají s těsnou blízkostí publika. Návštěvník tak může být obdarován svítící květinou v nadživotní velikosti, kterou performer právě vytáhl z obrovské vázy či se ocitnout uprostřed hejna zářivě bílých sokolů – loutek, které se vznášejí v ladné choreografii. Součástí zahrady je i svítící lotosový květ, zavěšený v 7 metrové výšce, sloužící vzdušné akrobacii. Oživlé obrazy doplňuje jemná hudební složka - zpěvačka na maličkém pódiu se skrývá v listech jedné ze zářících květin a brouká snové melodie.
Zdroj: ART Prometheus o.s., ArtProm s.r.o.
Helena Kazárová
Detaily o sporu Nikolské s Remislavským lze najít v mé diplomové práci na AMU z roku 1983 "Balet Národního divadla v…Před 120 lety se narodila Jelizaveta Nikolská, femme fatale nejen československého tance