Jak se vyrovnat s tíživým pocitem samoty? Jak ho vysvětlit? A proč je občas nejsilnější právě ve chvílích, kdy jsme obklopeni lidmi?
Na triptychu Together Alone začala Yana Reutova pracovat loni v létě s pěti ukrajinskými tanečnicemi, tak vznikl kvintet s podtitulem Lost. Ztraceny v neznámé zemi, daleko od svých blízkých, náhodně spolu tady a teď, a přece každá osamocena. První část triptychu se inspiruje verši Antona Ovchinnikova napsanými po vypuknutí války přímo v Kyjevě a také hudbou ukrajinské radikální protiputinovské kapely Balaklava Blues sídlící v Kanadě. O doladění zvukové atmosféry se postaral Tomáš Kerle. Dílo bylo vybráno na Českou taneční platformu, ale i ukrajinskou platformu do Vilniusu a na L‘Altre festival v Barceloně.
Pro druhou část triptychu Invisible Traces se již Yana rozhodla oslovit české umělce: Jitku Čechovou, Lukase Bliss Blahu a Katy Jabůrkovou. Nemohl chybět hudebník Tomáš Kerle. A náhodně nabídli k využití svůj objekt „barre“ absolventi AVU Lucie Podroužková a Štěpán Rubáš. Projekt nabral jasné kontury, přidali se i alternace pro výjezdy do Itálie a Brazílie, podpořil ho Státní fond kultury. Třetí částí Together Alone je duet Endless Talks, který vznikl opět díky náhodnému setkání: v listopadu 2022 byl v Praze celý měsíc tanečník Ladji Kone z Burkiny Faso a začali spolu s Yanou diskutovat a tvořit. Tvůrčí tým doplnil během rezidence v Praze Tomáš Kerle, jehož hudba se tak stala propojujícím prvkem celého triptychu.
„Sotva si dovedeme představit, co vše se odehrává v myslích uprchlíků a čemu musí čelit. Můžeme však něco nabídnout – tvůrčí zázemí, podporu, aby neztráceli chuť tvořit, zapojit se do práce s našimi umělci a rozvíjet smysluplné projekty pro děti uprchlíků i dospělé. Yaně se to daří, pro výzvu EFA (European Festivals Association) ji podpořilo 5 dalších festivalů z EU, které čekají na premiéru. Věřím, že to bude mimořádný zážitek,“ říká Yvona Kreuzmannová, zakladatelka a ředitelka Tance Praha/Ponce.
O autorce
Yana Reutova pracovala jako tanečnice, choreografka a pedagožka v regionu Oděsa. V roce 2014 založila Dance Theatre Plastilin v Čornomorsku a vytvořila řadu ceněných představení. Pořádala festival, intenzivně pracovala s dětmi (projekt Creative Kids). V březnu 2022 spolu se svou dcerou a několika studentkami uprchla před válkou do Prahy, kde nyní působí. Tančila v projektech Anny Källblad, Nicole Beutler, POCKETART, Flávie Tápias, vede workshopy pro děti a rozvíjí vlastní kreativní práci s různými umělci. V dubnu 2023 vytvořila pro galerii Louny projekt s českými a ukrajinskými umělci Síla v kráse a krása v síle. Práci s její nejmladší tanečnicí Dianou Khrushch ocenila mezinárodní porota České taneční platformy zvláštním uznáním. Koncept triptychu Together Alone uspěl v evropské konkurenci v rámci první otevřené výzvy EFFEA (European Festival Fund for Emerging Artists) a zařadil se tak mezi 40 podpořených projektů.
Zdroj: divadlo Ponec
Martin
Mé první Putyka představení a hned jsem si naběhl do něčeho, co patří myslim jinam. 30 min přenašeni objektů tam a zpět…Hey, Earth! Cirk La Putyka experimentuje s objekty, vizuálním uměním a novým cirkusem