Studio Hrdinů obdrželo během zkoušení premiérového titulu Zabít člověka informaci, že na autora jejího scénáře slovenského spisovatele Michala Hvoreckého bylo podáno trestní oznámení ministryní kultury Martinou Šimkovičovou, protože ji před rokem ve svém článku pro slovenský Denník N nazval „neofašistkou”. Zanedlouho na to bylo divadlu zrušeno hostování ve Slovenském národním divadle, kde mělo odehrát inscenaci Měsíční kámen v rámci Drama Queer festivalu. Současná generální ředitelka SND Zuzana Ťapáková odmítla podepsat s festivalem smlouvu a jako důvod uvedla pozdní obdržení smlouvy, přestože se hostování domlouvalo s festivalem Drama Queer od února a s vedením činohry SND od března tohoto roku. Hostování bylo dávno technicky i produkčně připraveno, takže prakticky nic jiného než závěrečný podpis nebránilo zdárnému uskutečnění akce.
Beseda nad svobodnou kulturou vznikla v reakci na tyto události. „Náhodou jsme se stali součástí problému, který na první pohled může působit marginálně, ve skutečnosti ale poukazuje na rozsáhlý problém kulturní politiky na Slovensku. Besedou bychom chtěli všeobecně poukázat na křehkost svobody. Kulturní cenzura byla počátkem většiny velkých ideologií a současná situace jen naznačuje to, že se historie nešťastně opakuje,” dodává umělecký ředitel Studia Hrdinů Jan Horák. Besedy se zúčastní herec Jan Cina, herečka Tereza Hof, spisovatel Michal Hvorecký, ředitel festivalu Drama Queer Róbert Pakan, režisérka Kamila Polívková a Jan Horák. Besedu moderuje Mario Kubaš.
Zdroj: Studio Hrdinů
Helena Kazárová
Detaily o sporu Nikolské s Remislavským lze najít v mé diplomové práci na AMU z roku 1983 "Balet Národního divadla v…Před 120 lety se narodila Jelizaveta Nikolská, femme fatale nejen československého tance