A naplno začne NDM pracovat hned na začátku září. „Vrátíme se k tradičnímu zahajovacímu gala sezony s ochutnávkou vybraných novinek, na které chceme diváky upozornit. Pozveme je už 3. a 4. září do obou našich velkých divadel – Divadla Antonína Dvořáka i Divadla Jiřího Myrona. V září také uspořádáme dlouholeté sólistce, první dámě ostravské opery Evě Dřízgové-Jirušové narozeninový koncert,“ popsal začátek sezony 2022/2023 Jiří Nekvasil. Kromě novinek zůstane na repertoáru na pět desítek inscenací, s některé však v příští sezoně skončí.
„Jako průvodce 104. sezonou Národního divadla moravskoslezského jsme si určili motto Světlo prochází tmou. Do doby postcovidové, pro kterou jsme připravovali tuto sezonu s nadějí, že to nejhorší máme za sebou, vstoupila 24. února 2022 do evropského prostoru událost, kterou jsme si nedokázali v této síle představit, a nechtěli jsme si její reálnou možnost připustit. Začala brutální neomluvitelná ruská vojenská invaze na Ukrajinu. Ruské bezohledné, nečekané (i když vlastně očekávatelné) přepadení nezávislého respektovaného demokratického státu není ničím jiným než porušením veškerých mezinárodních dohod a práva. Ruský bezohledný imperialismus opět ukázal svou pravou tvář doprovázen svou lživou, pokryteckou propagandou. Útok na nezávislou Ukrajinu se týká i nás! Do našeho evropského prostoru na východě vstoupila tma prosycena krví a spáleninou. To vše se děje pár set kilometrů od naší země, našeho města, od našeho divadla,“ říká ředitel NDM Jiří Nekvasil.
Balet NDM přichází se dvěma známými dramatickými tituly s velkým obsazením a obtížnými, efektními party, s díly prověřenými úspěchem v evropských baletních domech.
„Před Vánoci uvedeme legendární Čajkovského balet, tentokráte pod názvem Louskáček – Vánoční koleda v choreografii Youriho Vámose. Vámos spojil klasickou Hoffmannovu pohádku Louskáček a Myší král s Dickensovou Vánoční koledou a příběh umístil do předvánočního Londýna 19. století. Druhým premiérovým titulem bude úspěšný balet Peer Gynt na hudbu Edvarda Griega. Ostravští diváci jej poprvé viděli už v roce 1973 – tehdy to bylo dílo špičkového lotyšského choreografa Alexandra Lemberga. My jsme oslovili švédského choreografa Johana Ingera, protože se nám velmi líbí jeho expresivní vizuální jazyk (pozn. – divadlo uvedlo jeho choreografii Rain Dogs v rámci inscenace All That Jazz, Rock, Blues v roce 2017). Ibsenovo drama Inger vtělil do dvou dějství – poezie se tu potká s dramatem, komedií, tragédií, hravým stylem i vážností. Inger propojil život, zkušenosti a hledání Peera Gynta se svou vlastní uměleckou dráhou – balet zahrnuje také pantomimu a zpěv. Ingerovo pojetí baletu Peer Gynt sklízí úspěch na významných evropských scénách (Basilej, Drážďany) a my se velmi těšíme na jeho ostravskou verzi s premiérou 16. března 2023,“ rozvedla šéfka souboru Lenka Dřímalová.
Proč motto Světlo prochází tmou?
„Světlo prochází tmou! S vírou, že zlo, krutost, agresivita budou poraženy.
Světlo prochází tmou! S vírou v pravdu, lidskost a humanismus!
Světlo prochází tmou! S vírou v sílu umění a kultury. V naše evropské hodnoty.
Světlo prochází tmou! Hledejme to podstatné.
Světlo prochází tmou! Je to rovněž obraz a vlastně též situace a děj vztahující se i k divadlu a jeho zázračné magii.
Světlo prochází tmou! Usedáme do hlediště, zhasíná světlo a ze tmy dychtivého očekávání začínají reflektory osvětlovat aktéry a prostory právě začínajícího divadelního příběhu.
Světlo prochází tmou! Aby znova či poprvé nasvítilo naše divadelní vyprávění známých i neznámých příběhů interpretovaných našimi soubory prostřednictvím rozličných divadelních žánrů. Jsme divadlo, je naší povinností, závazkem a radostí naplno plnit náš hlavní úkol. Dělat co nejlepší divadlo!,“ vysvětluje ředitel NDM Jiří Nekvasil.
Zdroj: Národní divadlo moravskoslezské
Kata Zagorski
No jo, niekedy sa nepodarí. Ale zase niekedy je to komunikačne konzistentné, aj celkom adresné aj javisková istota tam…Nadčasově neuchopitelná excelence, anebo přehlédnutí diváka?