Na kraji krajina. Kolektiv tYhle přiváží do Prahy krajinu plnou fantaskních bytostí

Nová inscenace spolku tYhle dává nahlédnout do fantaskního světa, kde pospolu žije šest prazvláštních bytostí. Každá má svůj jedinečný způsob života, a přece dovedou vzájemně vycházet. Jak to dokážou? Opravdu může existovat svět plný rozmanitosti a jedinečnosti, kde zároveň panuje harmonie? Inscenace Na kraji krajina si takový svět snaží představit. Její pražská premiéra se uskuteční 18. října v divadle Alfred ve dvoře a první repríza 19. října.

Foto: Matouš Ondra

Foto: Matouš Ondra

Na začátku všeho byla maska

Projekt inicioval performer a člen spolku tYhle Lukáš Karásek v roce 2022. Jeho přáním bylo spolu s dalšími tvůrci a tvůrkyněmi vytvořit svět obývaný různorodými bytostmi a jako výchozí metodu tvorby zvolil práci s larvální maskou. Kolem Karáska vznikl tvůrčí kolektiv složený z performujících AZA Entities, Margaryty Lebedzevy, Marie Svobodové, Orkuna Türkmena a Lucie Vrbíkové, choreografky Alice Minar, hudebnice Ursuly Sereghy, světelné designérky Judity Mejstříkové a výtvarnice Magdalény Vrábové

Masky sme začali navrhovať spoločne a zoširoka. Šesť masiek, ktoré z toho vznikli, sa budú podľa môjho názoru vyvíjať ďalej a prispôsobovať sa podmienkam naokolo. Asi tak, ako aj my ľudia,“ podtrhuje Magdaléna Vrábová proces vytváření masek.
 
Když maska žije vlastním životem

Z masek se během vytváření staly svébytné bytosti, které kromě vizuální stránky mají vlastní pohyb, životní rytmus i fiktivní životopis, který je mnohdy plný poetických paradoxů. Začaly si žít vlastním životem, ale také do sebe nasály mnoho vlastností ze světa lidí, zejména od svých představitelů. Nosí oblek, tančí, umí se rozdělit s druhými. Zároveň však žijí ve světě, který připomíná moře, povrch Venuše či podhoubí. Je to svět originální a nezařaditelný, každý si jej může vyložit po svém.

Před diváky se pak naživo převrací, svíjejí, protahují, tančí a vůbec se všelijak pinoží. Každý vypadá jinak, každý prožívá svůj vlastní příběh či sleduje svůj vlastní cíl. Přesto fungují v jakési ladné koexistenci, snad aby nám ukázali, jak křehký ekosystém může být. Jakýkoli.

Tomáš Šťástka, iDnes, 17. 9. 2024
 
Na kraji krajina podněcuje diváckou představivost

Tématem inscenace je možnost spolubytí v odlišnosti. Každá z masek představuje svébytnou bytost, neznámého tvora, který spolu s ostatními obývá ne-lidský a ne-zemský svět. Představení si přitom s touto mimo-lidskou identitou humorně pohrává a jemně tak vybízí k hravosti s vlastní představivostí i publikum. Inscenace je otevřena různým výkladům a nesnaží se primárně odkazovat k nějakým dosud známým společnostem či světům. Spíše nabízí publiku, aby rozvíjelo vlastní představu toho, jak celý svět masek, a tedy i svět náš, funguje. 

Od začátku tvorby masek nás provázela témata rozmanitosti, diverzity či odlišnosti. V projektu je ale nezpracováváme konkrétně, spíše přinášíme variace na to, co v nás vyvolávají. Každá a každý z tvůrčího týmu vnímá inscenaci trochu jinak. U publika tomu bude, myslím si, podobně,“ říká performer Lukáš Karásek.

Zdroj: tYhle 

Témata článku

tYhle

POSLEDNÍ KOMENTÁŘE

SOUVISEJÍCÍ

to nejčtenější z tanečních aktualit

Přihlašte se k odběru newsletteru: