Kaleidoscope navazuje na předchozí inscenaci choreografky, režisérky a tanečnice Veroniky Knytlové, Možnosti spříznění, která se hrála v roce 2021 v kulturním prostoru Vzlet, koncept ale posouvá dál. Inscenace pracuje s webovou stránkou, na níž si divák může volit a libovolně přepínat mezi šesti zvukovými stopami, namíchat si hudbu podle svého přání, a sám se tak stává tvůrcem vlastního zážitku. „Divák je bez nátlaku vyzýván k přímé fyzické účasti na dění kolem sebe, vybízíme ho tak k všímavosti a zaměření pozornosti. Kaleidoscope může být tedy pro někoho kromě performance i meditací,“ říká Veronika Knytlová.
Inscenace tematizuje všeobecné možnosti svobodné volby, jejích hranic a úskalí, klade otázky ohledně jednoduchosti emocionální manipulace. Kaleidoscope je ale především o pohybu, který vychází z jednoduchého pohybového slovníku a asociací. Jednou z šesti zvukových stop je totiž hlas Veroniky Knytlové, která živě divákům nabízí jednoduché, ale promyšlené sledy pokynů. Divák má možnost zůstat jen pozorovatelem, nebo naopak pojmout zážitek jako workshop. Inscenace je vhodná pro děti i pro anglicky mluvící publikum (na výběr bude totiž i zvuková stopa s hlasem tlumočníka, který bude pokyny simultánně překládat do angličtiny).
„Hlavní síla Kaleidoscopu spočívá především v jeho něžné citlivosti a osobní i vzájemné propojenosti v dnešním bezohledném, uspěchaném, zrychleném světě. Akcentuje hru se všemi jejími aspekty včetně vítání omylu a chyby jako důležité a podnětné součásti života. Cílem není dosažení dokonalého výsledku za každou cenu. Chce být živoucím příkladem toho, že není třeba pouze vybroušené taneční techniky, aby vytvořený pohybový obsah byl pro vnějšího pozorovatele zajímavý a vysoce sugestivní,“ doplňuje Knytlová.
Součástí performance je skupina tanečníků, kteří splývají s davem. Jsou to především studenti druhého ročníku Katedry nonverbálního divadla HAMU, kteří si říkají Neviditelné děti, dále pak tanečnice Aneta Bočková, nebo tanečník Taro Tamura. Všichni tito talentovaní umělci v minulosti prošli tanečně pedagogickým vedením Veronika Knytlové. Na hudební složce inscenace spolupracuje hudebník a sound designer Martin Tvrdý. Dramaturgicky se na Kaleidoscopu podílela tanečnice Daniela Kolková. Tvorbu webu se zcela jedinečnými možnostmi má na starost Tomáš Javůrek.
Inscenace měla předpremiéru v červnu na HAMUfestu a nyní ji čeká premiéra, a to 18. září v Meditační zahradě HAMU.
Zdroj: Mind Move
Martin
Mé první Putyka představení a hned jsem si naběhl do něčeho, co patří myslim jinam. 30 min přenašeni objektů tam a zpět…Hey, Earth! Cirk La Putyka experimentuje s objekty, vizuálním uměním a novým cirkusem