Bovaryová – taneční drama Christiana Spucka podle Flaubertova románu obdrželo cenu Český křišťál – záznamy inscenačního umění.
„Nikdy mě nepřestává udivovat, kolik výjimečných hudebních a tanečních pořadů každý rok na světě vzniká“, říká ředitel festivalu a výkonný ředitel ČT art Tomáš Motl a pokračuje: „Není to samozřejmé a v konkurenci jiných žánrů, komerčních televizí a streamovacích služeb už vůbec ne jednoduché. Tím, že se letos do soutěže přihlásilo bezmála devadesát z velké části výjimečných snímků z celého světa, kdy porota měla ten přetěžký úkol vybrat z nich jen několik vítězů, považuji už teď letošní ročník v jeho polovině za úspěšný, bez ohledu na to, co ho ještě čeká a kolik návštěvníků a diváků ještě přitáhne. V každém případě to ukazuje, jak velkou prestiž tento festival i Česká televize, která ho pořádá, ve světě má,“ uzavírá Tomáš Motl.
Vítězný snímek Svěcení jara orchestru Aurora režiséra Ilmari Aho zpřístupňuje klasickou hudbu prostřednictvím inovativního koncertního formátu a je ukázkou toho, jak by mohly koncerty klasické hudby vypadat v budoucnosti. Revoluční hudební dílo v podání průkopnického souboru Orchestr Aurora přistupuje ke Stravinského Svěcení jara originálním způsobem, kdy všichni hudebníci hrají zpaměti.
Cenu EBU a IMZ za mimořádný umělecký přínos získal kanadský dokumentarista Larry Weinstein. „Je mi ctí ocenit tak vizionářského tvůrce, který mnohokrát prozkoumal témata spojená s interpretačním uměním a vždy obohatil nejen své diváky, ale i odborníky z oboru. Vždy dokáže najít nečekaný úhel pohledu, jedinečnou stránku svého tématu, kterou umí rozpoznat jen on sám, jak opět ukázal jeho nejnovější film Beethovenova Devátá: Óda na lidskost,” poznamenává Laetitia Huberti, prezidentka Mezinárodního hudebního a mediálního centra IMZ a vedoucí stanic La Première, Musiq3, Classic 21 a La Trois v RTBF.
Ocenění Nadace Dagmar a Václava Havlových VIZE 97 zůstává i letos v České republice, získalo ho televizní zpracování představení z otáčivého hlediště v Českém Krumlově G. F. Händel: Mesiáš, v režijním zpracování Ondřeje Havelky. Cenu České televize získal film John Neumeier – Život zasvěcený tanci, který se citlivě dotýká kariéry a života jednoho z nejvýznamnějších světových tanečníků, choreografů a baletních tvůrců způsobem, který je srozumitelný běžnému divákovi a zároveň nadchne i odbornou veřejnost.
Zvláštní uznání za mimořádný umělecký počin si odnáší Švédská královská opera. Karlsson: Melancholie. Filmové zpracování opery přináší odvážnou inscenaci, která spojuje náročnou hudbu s volnou formou, která se vymyká tradičním standardům a oslovuje nové a hlavně mladší publikum.
Cena Český křišťál byla udělena celkem ve třech kategoriích: Kategorii Záznamy inscenačních umění ovládlo Bovaryová – taneční drama Christiana Spucka podle Flaubertova románu, které spojilo jasný, silný příběh s emocemi nabitým tancem.
Vítězný film v kategorii Záznamy inscenačního umění si odváží snímek Orfeus a Eurydika, který porotu zaujal svou energií, představil mladé talenty a kreativním využitím prostoru dokázal u televizních diváků vzbudit pocit živého vysílání. V kategorii Dokumenty o hudbě, tanci a divadle zvítězil dokument Říkejte mi tanečník, který zachycuje inspirativní cestu mladého tanečního z ulice až k profesionálnímu tanci.
Více informací zde.
Přehled ocenění 61. ročníku Mezinárodního televizního festivalu Zlatá Praha
- Grand Prix – Svěcení jara orchestru Aurora
82 minut, Finsko, režie: Ilmari Aho
- Český křišťál – Záznamy hudebních koncertů – Orfeus a Eurydika
106 minut, Francie, režie: François-René Martin
- Český křišťál – Dokumenty o hudbě, tanci a divadle – Říkejte mi tanečník
90 minut, Švýcarsko, režie: Leslie Shampaine
- Český křišťál – Záznamy inscenačního umění – Bovaryová – taneční drama Christiana Spucka podle Flaubertova románu
116 minut, Německo, režie: Michael Beyer
- Cena České televize – John Neumeier – Život zasvěcený tanci
52 minut, Německo, režie: Andreas Morell
- Ocenění Nadace Dagmar a Václava Havlových VIZE 97 – G. F. Händel: Mesiáš
116 minut, Česko, režisér inscenace: Tomáš Ondřej Pilař, režisér TV zpracování: Ondřej Havelka
- Zvláštní uznání za mimořádný umělecký počin – Švédská královská opera. Karlsson: Melancholie
152 minut, Švédsko, režie: Andreas Morell
- Cena EBU a IMZ za mimořádný umělecký přínos – kanadský dokumentarista Larry Weinstein
Zdroj: Česká televize
Petr K.
> Jenomže je tady druhá strana mince a tou jsou diváci, již, mohu-li se dopustit generalizace, bývají na oblastech spíše…Labutí jezero bez kontroverzí, otázek i inspirace