Prvním krokem bude realizace školní části festivalu Nultý bod ve škole, která promění území vybrané střední školy na festivalové centrum. Škola se stane dějištěm mnoha uměleckých formátů a workshopů, festival přijde přímo za svými diváky. Někteří z nich se stanou součástí klubu 0 a budou moci dva měsíce sledovat současnou performativní scénu zblízka a také být u plánování i realizace navazující veřejné části festivalu.
Festival Nultý bod pro veřejnost se uskuteční v závěru listopadu, a jak bylo jeho zvykem již v předchozích letech, zaměří se na široké pole projektů z oblasti současného tance, objektového i vizuálního divadla. Program kurátorovaný Dominikou Špalkovou a Zdeňkou Horváthovou přinese inspirace ze zahraničí i české scény a bude představovat díla, která promlouvají jak k mladému, tak širšímu publiku.
Festivalový tým si klade za cíl inspirovat kulturní prostředí Prahy v práci s mladým divákem a také vytvořit koncept školního festivalu, který je adaptovatelný pro různá školní zařízení. V letošním roce se jeho školní část odehraje na gymnáziu PORG v Libni a veřejnou část bude hostit Kampus Hybernská.
„Tímto novým formátem bychom rádi vykročili směrem k mladému diváctvu. Uvědomujeme si, že takovou ambici má dnes více projektů a všechny jsou velmi potřebné, protože divadlo bez diváka se může stát lehce uzavřené samo do sebe. Proto jsme se rozhodli usilovat a aktivně mladé lidi oslovovat a zapojovat je do samotného procesu plánování i vzniku festivalu. Velmi si vážíme zejména odvahy a důvěry škol, které se této myšlence otevřely a jdou do projektu s námi. Věřím, že to bude pro všechny strany cesta plná inspirace a výsledný formát festivalu bude participativní platforma značně ovlivněná mladými lidmi, kteří si chtějí takový formát postupně vzít za svůj,“ uvádí ředitelka festivalu Lída Vacková.
Zdroj: Anna Reisigová
Petr K.
> Jenomže je tady druhá strana mince a tou jsou diváci, již, mohu-li se dopustit generalizace, bývají na oblastech spíše…Labutí jezero bez kontroverzí, otázek i inspirace