Choreografii připravili Ondřej Vinklát a Štěpán Pechar. Ondřej Vinklát v představení současně ztvární roli úředníka Řehoře Samsy a uvedení Proměny tento umělec doplnil i o novou hudební pasáž. „Literární svět Franze Kafky, jednoho z našich největších spisovatelů, je nejen mrazivou osobní výpovědí autora, potýkajícího se se svými démony, ale také absurdní paralelou k jakékoliv době. Vždyť svět, ve kterém žijeme, jakoby broukovi ze zadnice vypadl... A kdo tvrdí, že ne, nechť se změní v hovnivála,“ přibližuje aktuálnost více než sto let staré Kafkovy povídky Ondřej Vinklát.
Děsivá metamorfóza nešťastného Řehoře přes noc rozvrátí vztahy v rodině i jejím okolí. Postižený hrdina se snaží ostatním přiblížit natolik úporně, že je ve své snaze směšný a dojemný zároveň, a my jsme vedeni k absurdně věcnému zjištění, že klid nastane jen odstraněním jedince, který nezapadá do představ o normálnosti. Všude se vznáší všudypřítomná otázka: Co když je bez něj všem opravdu lépe?
Kafkova povídka z roku 1915 si vysloužila nespočet různých výkladů. Pro DEKKADANCERS představovalo největší výzvu přenést autorův suchý, věcný styl do choreografie a stylizace scény a hudby. Režisérem inscenace je Štěpán Benyovszký, který se souborem spolupracoval jako režisér a dramaturg již na Poslední večeři nebo A.I.
Představení pracuje s citacemi původního textu, které namluvil Jiří Lábus. Herec patří mezi podporovatele souboru a příležitostně po boku DEKKADANCERS účinkuje v beneficích pro Lékaře bez hranic. Jeho hlas naposledy prováděl inscenací o umělé inteligenci A.I., jež měla premiéru v září 2020. „Pro představení jsem namluvil vybrané pasáže z Proměny, které na scéně ilustrují ztvárňovaný příběh. Až při jejich namlouvání ve studiu jsem si uvědomil, jak moc je toto Kafkovo dílo groteskní. Ironii pak dokresluje skvěle vybraná hudba,“ říká herec Jiří Lábus. Ke spolupráci se souborem pak dodává: „DEKKADANCERS jsou v rámci české kultury ojedinělým úkazem. Nechtějí ustrnout na místě a nebojí se nevyzkoušených věcí. Výběrem Proměny opět dokazují další svéráz – touhu vyjadřovat se k věcem, které jsou aktuální a pro společnost důležité. Tvorba DEKKADANCERS nikdy není jen pouhou zábavou pro zábavu, naopak má vždy přesah a výpovědní hodnotu. To vše umí navíc podat ve formě, která není nudná, ale humorná a strhující.“
Zdroj: Jatka78
Petr K.
> Jenomže je tady druhá strana mince a tou jsou diváci, již, mohu-li se dopustit generalizace, bývají na oblastech spíše…Labutí jezero bez kontroverzí, otázek i inspirace