CIRQUEON otevírá v budově bývalého cukrovaru tvůrčí prostor pro české i mezinárodní cirkusové umělce
Prostor pro uměleckou novocirkusovou tvorbu vyžaduje specifické zázemí. „Natrefit na rozměrově ideální prostor, ve kterém je možné vybudovat cirkusové centrum s dostatečně vysokým stropem, ideální šířkou i délkou a klidem na práci, nebylo jednoduché,“ říká ředitelka CIRQUEONu Eliška Jevičová. Po dobu téměř tří let usiloval CIRQUEON o využití areálu bývalé Vozovny Královské Vinohrady, na kterou mělo být Magistrátem hlavního města Prahy vypsané výběrové řízení. „Máme připravený detailní projekt využití včetně modelu financování, který by dokázal z Vozovny vytvořit kulturní centrum mimořádného rozsahu i významu, jenž by dalece přesahoval hranice Prahy,“ prozrazuje Jevičová a dodává: „Čas nás ale tlačil. Objevili jsme však budovu bývalého Cukrovaru Vršovice, který byl v provozu od roku 1902 až do počátku 2. světové války, jehož část se ukázala jako dostatečně prostorná a velká pro naše potřeby. CIRQUEON LAB tak nabídne umělcům pro trénink prostor dostačujících rozměrů ‒ 436 čtverečních metrů a víc než 6 metrů do výšky.“
Péče o české novocirkusové umělce patří k hlavním pilířům CIRQUEONu. „Prostorem to ale nekončí. Rezidenti získají také naše letité know-how, pomáháme jim s granty a prorazit na české i mezinárodní scéně, třeba v rámci přehlídky Czech Contemporary Circus Showcase, ve které představujeme českou tvorbu zahraničním promotérům,“ říká umělecká ředitelka CIRQUEONu Šárka Maršíková.
Dlouhodobá spolupráce CIRQUEONu s umělci napomohla prosadit se na scéně několika tvůrcům, kteří jsou dnes nedílnou součástí umělecké scény. Patří mezi ně i umělecké duo Bratři v tricku, Václav Jelínek a Adam Jarchovskj, kteří jsou součástí novocirkusové scény přes deset let a dali se dohromady právě díky CIRQUEONu, v němž mají dodnes základnu. Stejně tak i žonglér Filip Zahradnický, který reprezentuje novou a progresivní vlnu současných evropských novocirkusových umělců, začal jako teenager tréninkem v CIRQUEONu. „Filip reprezentuje jeden z nejkrásnějších příběhů CIRQUEONu. Jeho žonglérské dovednosti jsou stejně staré jako naše centrum, patřil mezi vůbec první děti, které navštěvovaly kurzy. O pár let později se jako první Čech prezentoval na prestižní přehlídce Festival Mondial du Cirque de Demain v Paříži, kde získal hned dvě ocenění – zvláštní cenu poroty a ocenění za kreativitu,“ doplňuje Maršíková. Mezi další známé tváře patří závěsná akrobatka Alžběta Tichá, žonglér Aleš Hrdlička, umělecký soubor Losers Cirque Company nebo akrobatka Eliška Brtnická, která byla letos nominovaná na Cenu Thálie za performativní výkon v představení Hang Out.
Vedle uměleckých rezidencí naváže CIRQUEON LAB na tradici mezinárodních masterclasses, které se doposud také konaly v Nuslích. „Test nového studia už se uskutečnil začátkem října. Přivítali jsme tu
mezinárodní masterclass evropské platformy circusnext, kterou vedl italsko-belgický multidisciplinární umělec, žonglér a akrobat Claudio Stellato, kterého diváci mohli vidět na letošním festivalu Cirkopolis,“ říká Maršíková.
Zdroj: CIRQUEON ‒ Centrum pro nový
Petr K.
> Jenomže je tady druhá strana mince a tou jsou diváci, již, mohu-li se dopustit generalizace, bývají na oblastech spíše…Labutí jezero bez kontroverzí, otázek i inspirace