Cirkusové noci letos poprvé i v Česku

Akce známá ve Francii jako La Nuit du Cirque a v Německu pod názvem Zeit für Zirkus oslavuje nový cirkus po celém světě. U nás se odehraje poprvé a bude koordinována Asociací nového cirkusu a organizací CIRQUEON. Cirkusové noci proběhnou od 15. do 17. listopadu a nabídnou diskuse, řadu workshopů a otevřené dílny, díky kterým si návštěvníci budou moci vyzkoušet akrobatické prvky na vlastní kůži.

Ke zdi (Cirkus Tety). Foto Vojtěch Brtnický.

Ke zdi (Cirkus Tety). Foto Vojtěch Brtnický.

V pátek 15. listopadu se uskuteční diskuse, která celý festival zahájí. Tématem „Co může cirkus mladým lidem dát“ provede Kateřina Klusáková, hlavní lektorka CIRQUEONu. Jak název napovídá, bude se hovořit především o mladých lidech se zájmem o nový cirkus a  jakou roli hraje v jejich životech. V sobotu dopoledne je možné navštívit workshop závěsné akrobacie na netradičních objektech. Odpoledne se ponese v duchu, ukaž, co umíš. V rámci programu Young Open Stage se po přihlášení předvedou mladí performeři z českých škol nového cirkusu.

Následovat bude Young training, volný prostor pro trénink, vzájemné sdílení zkušeností a čerpání inspirace. Na závěr bude možné nahlédnout do příprav projektů, které se již brzy představí  na českých jevištích. V rámci programu Cirkusová laboratoř si návštěvníci vyzkouší, jak umělci pracují a jak hledají možnosti práce s různými objekty a materiály nebo co obnáší trénink nového cirkusového „materiálu“. Laboratoří budou provázet performeři Michaela Stará, Hannah Lenox, Aleš Hrdlička a Ondřej Holba a Kateřina Klusáková. A oni sami představí své tři nové projekty.

Orbiting Zero od Aleše Hrdličky je novocirkusové ztvárnění magického realismu využívající žonglování jako hlavní výrazový prostředek a prvky nové magie k rozmazání hranic mezi realitami. Představení zkoumá fyzické (ne)možnosti plastových žonglovacích kruhů a pohlcuje performera a diváky do nekonečné spirály absurdních vizuálních kapitol, které dekonstruují kruh jako tvar a žonglování jako uměleckou formu. 
 
Princip nejistoty je novocirkusové představení Ondřeje Holby, ve kterém se inspiruje fascinujícími fenomény kvantové fyziky, jako jsou kvantová teleportace, superpozice nebo vlnově částicový dualismus. Na scéně vzniká absurdní atmosféra a humor světa oscilujícího mezi školní lavicí a vědeckou laboratoří. Dva žongléři, akrobatka a tanečnice nahlížejí na kvantovou fyziku optikou cirkusových disciplín, tance a nové magie. Hrají si s paradoxy kvantového vesmíru, zdánlivě porušují fyzikální zákony a vytvářejí nečekané situace. V tomto světě, kde se umění prolíná s vědou a věda s uměním, je možné úplně všechno – kromě předvídatelnosti. 
 
Ke zdi je vizuálně-pohybová performance s prvky nového cirkusu a současného tance od Cirkusu TeTy. Kovové objekty, odrazy prostoru, těla, formace a deformace, narušení, úhel pohledu…Tlak, tah, rovnováha, skluz, zhup, náklon, šikma, váha, vzdálenost, řád, tensegrity…

Zdroj: CIRQUEON

Témata článku

Asociace nového cirkusuCirkusové nociCIRQUEON – Centrum pro nový cirkus

Nový cirkus

POSLEDNÍ KOMENTÁŘE

to nejčtenější z tanečních aktualit

Přihlašte se k odběru newsletteru: