Ačkoliv léto dávno pominulo, v Manželství pro všechny kulminují teploty kolem svého letního maxima. V médiích totiž rezonuje politická debata o dvou protichůdných návrzích: uzákonění Manželství pro všechny, ale také změna Ústavy, která by nově obsahovala definici manželství jako svazku muže a ženy. Do této diskuze ale v posledních měsících významně vstupuje i veřejnost. Objevily se totiž tři velké výzvy směrem k premiéru Petru Fialovi, ve kterých jejich autoři a autorky žádají podpoření Manželství pro všechny. Sérii výzev iniciovalo 66 firem (mezi nimi například Komerční banka, IBM, IKEA, Škoda, Vodafone nebo Johnson & Johnson), 25 českých divadel a naposledy 31 českých kin.
A proč o tom píšu v Tanečních aktualitách? Když vyšla ta „divadelní“ výzva (zde), měl jsem obrovskou radost. Nabyl jsem pocitu, že se jinak neorganizovaní umělci semkli a postavili za své kolegy, tedy i za mě. Jenže při pročítání podepsaných zástupců a zástupkyň mě zarazila jedna věc – mezi signatáři není ani jeden taneční subjekt! Jak je možné, že se tanečníci a tanečnice nepostavili za své kolegy? Neměli čas se tomu věnovat? Nebo prostě o této výzvě nevěděli? Většinu z nich znám a věřím, že v tom není žádný zlý úmysl. Myslím ale, že je na čase to napravit. Vyzývám proto celou tanečně-pohybovou komunitu, aby podpořila Manželství pro všechny. Divadla, soubory, profesní i jiné organizace, festivaly, periodika, umělce na volné noze a všechny ostatní, kteří by byli ochotni přiložit ruku k dílu. V našem oboru se nachází vysoké procento LGBTQIA+ lidí, kteří potřebují naši i vaši podporu. Pojďme ji hlasitě vyjádřit a dokažme, že lidská práva, za která často náš obor bojuje pomocí umělecké tvorby, jsou opravdu důležitá. Sepišme proto společně dopis a adresujme ho premiérovi této země. Půjdete do toho s námi?
Petr K.
> Jenomže je tady druhá strana mince a tou jsou diváci, již, mohu-li se dopustit generalizace, bývají na oblastech spíše…Labutí jezero bez kontroverzí, otázek i inspirace