Richard Weber v rámci cyklu besed Stopy v písku

Druhý ročník besed Stopy v písku, které organizuje Elvíra Němečková, v roce 2015 započal přednáškou věnovanou Richardu Weberovi. Mimovi, režisérovi, libretistovi a pedagogovi, v Čechách známému především díky slavné éře Pantomimy Na zábradlí, jejímž byl spoluzakladatelem. Jeho umění má však dalekosáhlejší přesah. V letech 1974 odjel do Švýcarska a společně s klaunem a mimem Dimitrim založil divadelní školu Scuola Teatro Dimitri, kde působil jako pedagog mimického umění a práce s maskou. Tím se navrátil i k svému původnímu povolání maskéra a vlásenkáře ve filmových ateliérech Barrandov. Dále se v rámci Compagnia Teatro Dimitri profiloval i jako autor a režisér.

Richard Weber.

Richard Weber.

Přednáška proběhla v učebně taneční katedry HAMU a účast nebyla malá. Kromě mnoha studentů se dostavily i osobnosti pantomimy a tance, jako Boris Hybner, Eva Kröschlová, Zdenka Kratochvílová (stejně jako Richard Weber spoluzakladatelka souboru Pantomima Na zábradlí). Bohužel zdraví Richardu Weberovi nedovolilo, aby se přednášky zúčastnil osobně. Je připoután na lůžko, a tak nám byl umožněn poslech záznamu rozhovoru, který s ním vedla Elvíra Němečková letos v lednu v jeho rodinné vile v Praze. Následovaly videoukázky. Na jedné z nich jsme mohli Richarda Webera vidět v době působení v souboru Pantomima Na zábradlí a druhá pak byla z ateliéru masek Scuola Teatro Dimitri.

Weberovi kolegové a známí besedu okořenili poznámkami, zavzpomínali či rozvířili drobné diskuse. V neposlední řadě ve výkladu pomáhala také kritička Ladislava Petišková, která v loňském roce školu ve Švýcarsku navštívila. (Zde se můžete dočíst více z jejího pobytu: http://www.tanecniaktuality.cz/richard-weber-a-jeho-svycarske-hodinky-zprava-z-pobytu-ve-versciu/.)

Přednáška ani tento krátký text však nedokážou obsáhnout obrovský přínos Richarda Webera mimickému divadlu. Vidět ho alespoň na videu jako energického Harlekýna s dokonalou technikou mimu je ohromné. Neméně obdivuhodné je, že propojil a rozvinul techniky mimu, herectví a masky, a vychoval tak několik generací mladých mimů ve Švýcarsku, se svou českou houževnatostí a precizností souboru Pantomima Na zábradlí. Ladislava Petišková setkání zakončila slovy: „Záznam obrazu je tak skvělý, že se mu moje řeč nemůže vyrovnat.“Jak vidíme, nutnost vizuální konfrontace s díly živého umění je nezbytná.

Návštěva besed Stopy v písku je proto velice zajímavou a přínosnou příležitostí. Dále se můžete těšit na setkání s Evou Kröschlovou, etnochoreologem Karlem Pavlištíkem, scénografem Josefem Jelínkem či na vzpomínkové večery na mima Jiřího Kaftana a tanečníka Vladimíra Nečase.

Psáno z cyklu besed, 28. ledna 2015, HAMU Praha.
 

Témata článku

Richard Weber

HAMU

Nonverbální divadlo

POSLEDNÍ KOMENTÁŘE

to nejčtenější z tanečních aktualit

Přihlašte se k odběru newsletteru: