MOVE fest Ostrava 2016: Finále plné energie

Festivalová sobota se nesla v duchu zvířecích pohybů, návratu do přírody, ale hlavně humoru. Dopoledne se konal workshop s tanečnicí a choreografkou Simonou Machovičovou, která účastníky naučila část choreografie Jany Burkiewiczové z představení Divočina: Marnivost ptačích per, jež se hrálo ještě tentýž den večer. Předcházelo mu promítání tanečního filmu Naučená bezmocnost, dokumentujícího vznik inscenace Korekce taneční skupiny VerTeDance.

Walls and Handbags. Foto: Petr Kiška.

Walls and Handbags. Foto: Petr Kiška.

Den čtvrtý: Návrat do divočiny  

Divočina je úžasnou kombinací fyzické energie, nápadité choreografie, humoru i vážných témat. Propojila mluvené slovo s pohybem, tanečníci museli být zároveň herci a dokázat na jevišti i mluvit – nikdo ale nepůsobil nepřirozeně, právě naopak. Jednotlivé scény, ať už taneční, nebo ty více herecké, byly jasně odděleny, ale přechody nepůsobily uměle, vše se plynule proměňovalo. Paralely mezi světem zvířat a světem lidí a správná dávka nadsázky odpoutaly snad všechny přítomné diváky, kteří dali nadšení najevo závěrečným potleskem vstoje.

Divočina. Foto: Petr Kiška.

Po diskusi s aktéry Divočiny následovalo autorské představení Martina Talagy a Marka Zelinky SYNovial, o mužích a o tom, jak vnímají své tělo v současném světě a společnosti. Od typicky mužských atributů jako pivo, cigarety nebo fotbal, které byly do představení vtipně zakomponovány, se dostali k hlubším tématům, jako je samota, pocit vyloučení, méněcennosti a porážky. Mužská energie opět zapůsobila a reakce z publika dokazovaly, že výkony performerů byly nanejvýš přesvědčivé.  

SYNovial. Foto: Petr Kiška.

Den pátý: Finále plné testosteronu

Pátý a zároveň poslední den ostravského festivalu měli v režii čistě pánové. Dopoledne mohli návštěvníci potit „krev“ pod taktovkou patronů festivalu. Večer se zejména ženské oko mohlo potěšit pohledem na vypracovaná těla performerů z Losers Cirque Company v představení Walls & Handbags.

To, že jsou Marek Zelinka a Martin Talaga z [PLAY]boyz showmany tělem i duší, není žádným tajemstvím – svou pověst ostatně potvrdili už předešlého večera při představení SYNovial. Jejich workshop Buďte jako oni proto vzbudil mezi festivalovým osazenstvem značný zájem. Účastníci si během něj vyzkoušeli pohybová cvičení zaměřená na postřeh, vnímání celé skupiny a samozřejmě na fyzičku. Vedle artistických kousků se také učili, jak správně dýchat, najít balanc i jak vnímat vlastní tělo. Nakonec se oddali netradiční masáži, kdy jeden ležel a ostatní mu pečlivě masírovali všechny namáhané svaly – po tříhodinové lekci tedy komplet celé tělo.

Walls and Handbags. Foto: Petr Kiška.

Vykřičník za třetím ročníkem festivalu napsala pětice performerů z novocirkusového uskupení Losers Cirque Company spolu s teprve devítiletým gymnastou Kryštofem Ungerem. Inscenace Walls & Handbags nápadité režisérky a choreografky Jany Burkiewiczové nabídla divákům jednoduchou, přesto uchvacující podívanou. Scénografické kudrlinky neměly v tomto představení místo, o to více ale vynikly přesvědčivé výkony performerů, kteří se během něj vrátili do svých klukovských let. Podařilo se jim vytvořit jedinečnou atmosféru plnou chlapecké hravosti, ve které zároveň nebyla nouze o napínavé momenty. Celý sál doslova nedýchal, když si akrobati pohazovali s malým Kryštofem vysoko nad hlavami jakoby nic. Za strhující výkon sklidili umělci dlouhý potlesk, který nakonec musel tišit jeden z performerů – Petr Horníček. Divákům za celou company poděkoval a vyzval je, aby si potěžkali dřevěné lavičky, se kterými si „loseři“ během více než hodinového představení doslova pohrávali. Prý je ještě nikdy nezvážili. My si je potěžkaly a tipujeme třicet kilogramů minimálně. Takže slušná práce!

 Martin Talaga, Jana Ryšlavá, Marek Zelinka uzavírají festival. Foto: Petr Kiška.

Pětidenní maraton nového cirkusu, pohybového divadla a současného tance v Ostravě zakončila děkovnými slovy ředitelka MOVE festu Jana Ryšlavá spolu s Markem Zelinkou a Martinem Talagou. „Bylo pro nás ctí být patrony tohoto festivalu a přejeme mu, aby z toho miminka v plenkách, které se tu zrodilo, vyrostlo něco velkého, co nebude trvat dny, ale klidně týdny,“ nastínil nakonec Marek Zelinka festivalové vyhlídky.  

Psáno z festivalového dění 28. a 29. května 2016, MOVE fest 2016 Ostrava.   

Divočina: Marnivost ptačích per
Námět, scénář a choreografie: Jana Burkiewiczová
Hudba: Sára Vondrášková
Scénografie: Veronika Jiroušková
Kostýmy: Milina Havrlantová a Veronika Jiroušková
Grafický design: Martina Černá (Imagery)
 

SYNovial
Koncept, choreografie a interpretace: Marek Zelinka a Martin Talaga
Supervize: Radim Vizváry
 

Walls & Handbags
Námět: Marija Pavlović
Libreto, režie a choreografie: Jana Burkiewiczová
Režie a dramaturgie: SKUTR
Výprava: Adriana Černá
Hudba: Petr Kaláb
Návrh akrobatických modulů:
Petr Horníček a Zdeněk Moravec
Asistent režie a herecká supervize:
Željko Maksimović
Světla: Michal Bláha
Zvuk: Marián Starý
Produkce: United Arts    

Témata článku

Jana BurkiewiczováMarek ZelinkaMartin Talaga

Losers Cirque Company

Nový cirkusTanec

MOVE fest

POSLEDNÍ KOMENTÁŘE

to nejčtenější z tanečních aktualit

Přihlašte se k odběru newsletteru: