You are here – Nesmlouvavé zapojení do hry

Jak to vypadá, když spolu tančí Chaos, Pravda a Mysl? V nejnovější inscenaci divadla Ponec nazvané You are here je to jednoznačně smysluplné a pravdivé, i když neméně chaotické. Pojem interaktivní představení by nebyl dostačujícím popisem pro to, co diváci mohli zažít právě díky tomuto novému projektu režisérky Petry Tejnorové a tanečníků Jara Viňarského, Terezy Ondrové a Nathana Jardina. You are here je performance, která ovládá čas i prostor a s velikou odvahou boří hranice mezi divákem a účinkujícím. 

Jaro Viňarský, Tereza Ondrová, Nathan Jardin. Foto: Archiv Divadla Ponec.

Jaro Viňarský, Tereza Ondrová, Nathan Jardin. Foto: Archiv Divadla Ponec.

V divadle Ponec byl tentokrát přímo na scéně pro diváky přichystaný veliký kruh ze židlí, který z tanečního prostoru vytvářel arénu. Proměna místa skvěle vzbudila pozornost publika ihned po vstupu. Teprve po chvilce každému docházelo, že ani usazení obecenstva nebylo náhodné. Tereza Ondrová, Jaro Viňarský a Nathan Jardin totiž obsadili místa jako první a ochotně radili nově příchozím, kam si mají sednout.

Jaro Viňarský, Nathan Jardin. Foto: Archiv Divadla Ponec.

Uvědomění si přítomnosti

Jakmile se performeři poprvé rozběhli po aréně, vznikla v kruhu tři volná místa, na která se občas během choreografie vrátili s mikrofonem v ruce a kladli lidem různé otázky: „Co vidíš? Co cítíš?“ Vědomí toho, že můžete být kdykoli na něco tázán nebo jiným způsobem vtažen do hry, nedovolovalo ztratit soustředění.

Ten, kdo si přišel sednout do potemnělého hlediště, aby si v klidu vychutnal představení, prožíval asi velký šok. You are here vás v klidu v žádném případě nenechává. Naopak. Trojice tanečníků od samého počátku až do konce různými způsoby připomíná, že i vy jste součástí dění a můžete přítomnost ovlivnit a dotvořit. Z performerů se stali vaši průvodci na cestě při jejím prožívání. V duchu samotného názvu stále divákovi připomínali: „Jsi tady!“ Kladené otázky nesměřovali neurčitě do publika, ale vždy je neohroženě, v češtině či v angličtině, na někoho konkrétního namířili.

Zvláštní napětí a intenzita prožitku, které nemusely být pro každého příjemné, skvěle odlehčovaly důmyslné detaily. Například tištěný průvodce, připravený pro každého pod jeho sedadlem. Nebyl to klasický program, v němž by se divák mohl dozvědět, kdo vytvořil jednotlivé složky celého projektu, ale spíše dvoustránkový pracovní sešit, který si mohl postupně podle pokynů během hry vyplnit a odnést domů, nebo uložit zpět pod sedadlo.

 Jaro Viňarský, Tereza Ondrová, Nathan Jardin. Foto: Archiv Divadla Ponec.

Jedinečný zážitek

Celá choreografie byla od počátku do konce protkána drobnými pohybovými sestavami, které se sice opakovaly, ale nikdy neměly úplně stejný význam. Jejich vyznění měnily a dokreslovaly nejen pohybový a dramatický výraz, zrychlující se temporytmus i narůstající napětí, ale také výrazné černé nápisy v bílém obdélníku, které měli umělci nalepené na zádech na jednotlivých vrstvách oblečení.

Pravda, Důvěra, Příležitost i Životní zkušenost. Jednoduchá hesla psaná v angličtině přinášela nové metafory a prázdná kruhová scéna se postupně zaplňovala odloženým šatstvem.

Úvod se nesl v atmosféře rána, kdy se město probouzí a všichni vyrážejí do práce. Rytmus chůze dvou performerů opakovaně, v zrychlujícím tempu, narušil třetí, který nakonec odhalil na zádech nápis Chaos.

Ladné pohyby a něžné doteky v choreografii střídaly pasáže, které působily spíše jako jakýsi stylizovaný souboj. Na pohled až bolestné natahování, tlačení, lámání a pády. Tereza Ondrová s Nathanem Jardinem spojili ruce, aby přes ně nechali skákat Jara Viňarského. Ten o jejich paže několikrát zakopl, což zřejmě bolelo spíš je než jeho. Diváky pak vyděsil jeho pád z výšky na rameno.

I takové momenty si však trojice zkušených tanečníků mohla dovolit. Po celou dobu mezi nimi panovaly veliká souhra, vzájemné napojení a obrovská koncentrace. I když některé pohyby působily, jako by vznikaly náhodnou hrou, žádný z nich nebyl navíc. Vše plynulo v nekonečném tahu a ve společném tempu.

Tlukot srdce, pomalé promyšlené kroky a pravidelné hluboké výdechy a nádechy vysílených tanečníků jste měli naservírovány až v nezvyklé blízkosti. Nakonec se zdálo přirozeným vyústěním všeho, že někdo z publika vkročí do arény. Diváci vedeni tanečníky spojili ruce a společně proťali kruhovou scénu.

You are here není obyčejné představení, je to stav mysli i neopakovatelný zážitek, který je dobré objevit a naplno ho prožít.  

Psáno z premiéry 26. září 2016, divadlo Ponec.  

You are here
Koncept: Petra Tejnorová, Jaro Viňarský, Tereza Ondrová a Nathan Jardin
Scénografie: Adriana Černá
Zvukový design: Dominik Žižka
Světelný design: Tomáš Morávek
Produkce: Michal Somoš
Teoretička: Alice Koubová
Vypravěč: Matthew Rogers
Premiéra: 26. září 2016

VAŠE HODNOCENÍ

A jak byste představení hodnotili vy?

Hodnoceno 0x

Témata článku

Jaro ViňarskýNathan JardinPetra TrejnorováTereza Ondrová

Divadlo Ponec

Tanec

POSLEDNÍ KOMENTÁŘE

to nejčtenější z tanečních aktualit

Přihlašte se k odběru newsletteru: