Johann Le Guillerm. Pokud vám toto jméno ani pojem „nový cirkus“ do této doby nic neříkaly, po zhlédnutí představení „Secret“ francouzského souboru Cirque ici na letošním 4. ročníku festivalu Letní Letná bude vaše představa o mnoho zřetelnější. Sólové představení uhrančivého chlapíka se dvěma copánky, propojující vynalézavost, imaginaci a artistické dovednosti v divadelně-cirkusové atmosféře, je letos na Letné hlavní atrakcí.
Jako krotitel s bičem vstupuje Johann Le Guillerm do manéže a už jeho samotný pohyb je značně netypický: díky špičatým kovovým botám podivně našlapuje, a když se v této obuvi zvedne na špičky, fantazie příznivce baletu jásá nad touto lehce zvrácenou „punkovou“ verzí pozice en pointe. Svůj pohyb doprovází chroptivými a syčivými zvuky, sálá z něj divoké charisma a část diváků je ráda, že manéž je při prvním čísle obehnána mříží. Hlavní protagonista však během své one-man-show nekrotí žádná zvířata a ani tolik své tělo, jako zejména nejrůznější předměty. Ač je viditelně ve formě a mohl by se svým tělem předvádět více divů, v „Secret“ se soustředí na tajemství ukrytá ve věcech kolem nás.
Není třeba představovat si roztodivné mechanismy; šaman současného cirkusu si vystačí třeba s čtyřmetrovým kovovým prutem, tužkami nebo květináči. Celé stominutové představení je tvořeno sledem uzavřených čísel, jež mají něco společného. Publikum má totiž vždy šanci přemítat, co se to před ním vlastně odehrává. Během práce s předmětem má tak divák čas na to, aby rozvinul svou fantazii. Fascinující je poté poznání, co se s věcmi dá vytvořit, jak je možné si s nimi hrát. Ten přechod mezi nevědomým sledováním činnosti, kterou nechápeme, a prohlédnutím Le Guillermova záměru je téměř magický.
Cirque ici neudivuje pouze dovednostmi svého jediného účinkujícího, ale i šíří a originalitou jeho nápadů. Každý si může najít svůj vrchol představení; patřit k němu bude možná doslova vykouzlený sloupec tančícího prachu či dlouhé minuty napětí bez jediného Le Guillermova pohnutí, ústící v nečekanou pointu. Živočišný cirkusový mág však ve svém stanu není na vše sám. Atmosféru dotvářejí dva přítomní DJs, kteří svou živou hudbou podtrhují magii jeho počínání. Neobešel by se ani bez dvou pomocníků, posílajících mu na jeviště to, co zrovna potřebuje. Celé prostředí stanu je stylově pojato, od ručně ovládaných světel až po ampliony u dýdžejských stolků.
Johann Le Guillerm se do Prahy vrátil po devíti letech a opět překvapil fascinujícím představením. Přináší nové zážitky s puncem jedinečnosti a jinakosti. Neboť, jak říká sám autor, „Vše, co je jiné, je cirkus.“
Psáno z reprízy 21. srpna 2007
Petr K.
> Jenomže je tady druhá strana mince a tou jsou diváci, již, mohu-li se dopustit generalizace, bývají na oblastech spíše…Labutí jezero bez kontroverzí, otázek i inspirace