Tanec z gauče podle Lucie Štádlerové

Pandemie ještě zdaleka nekončí a my vám přinášíme další díl vybraných tanečních děl, která jsou na některých médiích volně dostupná ke zhlédnutí. Je pravda, že já sama jsem už dlouho nenašla večer čas pustit si nějaké taneční představení on-line a nepokochala se tancem z gauče se sklenkou prosseca v ruce. Tato nezvyklá situace s mnoha restrikcemi mi ta léta volných večerů s tancem před usnutím opět připomněla.

Lucie Štádlerová Foto: Barbora Truksová.

Lucie Štádlerová Foto: Barbora Truksová.

Vzpomněla jsem si na fenomén z pera Piny Bausch, představení nabité emocemi, skvělým tancem a uhrančivou hudbou Café Müller! Je pravda, že k tomuto kusu doporučuji spíše celou láhev prosecca, aby na vás nepadla úzkost z některých momentů, které rozhodně náladu nezvedají. Nicméně taneční a estetický zážitek je zaručen.

Pokud byste měli chuť na něco veselejšího, tak Café Müller přeskočte a rovnou si pusťte The Cost of Living od DV8. DV8 je skupina, která se před více než třiceti lety vymanila z úzu tematické a formální strnulosti moderního tance a představila provokativní tvorbu, toho času s velmi kontroverzními tématy (např. homosexualita, intimita, mužsko-ženské vztahy, zábava, handicap aj.). Jedno z nejvtipnějších videí, kde se pracuje s handicapem, se jmenuje The Cost of Living a garantuju, že se budete bavit od začátku až do konce.

Dále bych ráda upozornila na dílo Akrama Khana Xenos, prakticky další sólové představení, intimní výpověď o Indii a životě tamních tanečníků, o válce, hudbě i kultuře. V díle se mísí prvky klasického kathaku a současného tance. Nemalou součástí je také práce se světly a rekvizitami. Xenos vnímám jako vybroušené dílo s hlubokým sdělením.

https://www.arte.tv/en/videos/093507-000-A/xenos-by-akram-khan/

Mezi mé oblíbené kusy patří také český taneční film skupiny VerTeDance Naučená bezmocnost. Tento film do dnešní doby svým tématem přímo zapadá. Jedná se o téma motivované příběhem z komunistických lágrů, proto je pro tento snímek využit prostor sklepních lázní původní, nerekonstruované kancelářské budovy na Vltavské v Praze, kde se tehdy nacházely dochované kóje budící stísněný pocit vězení. V Naučené bezmocnosti se pohybuje sedm tanečníků, kteří zkoumají, jaké je to žít v omezeném prostoru, čelit rutině, smutku, vnitřním pohnutkám a jiným věcem, jimž možná někteří z nás v současné situaci také čelí…

 

Krátké taneční filmy produkuje také moravský nezávislý taneční soubor Filigrán. Není sice celorepublikově známý, ale jeho dlouholetá vedoucí je nadaná tanečnice a poslední roky i tvůrkyně bižuterie a drobných látkových obrazů Veronika Kolečkářová. Filigrán působí v Brně a jeho filmové jednohubky naleznete na jejich Youtube kanálu: https://www.youtube.com/channel/UC3jiDMTSLyVNMoqJhX8rzAw

Tak čím začnete? Nezapomeňte také na to, že tanec z gauče má jednu velkou výhodu –  nikdo z personálu divadla vás neprudí, abyste nevstupovali do sálu se skleničkou v ruce, a přísedící diváci se na vás neotáčí, když máte neočekávaně emotivní výjevy při sledování. Tak se uvolněte a užijte si to!

 

 

Témata článku

Café MüllerDV8FiligránNaučená bezmocnostPina BauschThe Cost of LivingVerTeDance

Tanec

POSLEDNÍ KOMENTÁŘE

SOUVISEJÍCÍ

to nejčtenější z tanečních aktualit

Přihlašte se k odběru newsletteru: