Martin Kolda: „Snažíme se být prostředníkem pro jednotlivé taneční styly a spojovat je.“

Martin Kolda. Foto: Lucie Zendlová.

Martin Kolda. Foto: Lucie Zendlová.

Blíží se 29. duben, Mezinárodní den tance. V tento svátek probíhají již několik let oslavy po celé republice, v Praze mimo jiné i na Střeleckém ostrově, kde je organizuje Art 4 People. V loňském roce na toto místo dorazilo 6000 lidí. Co se chystá letos a kolik je za tím práce? I o tom jsem si povídala s Martinem Koldou, zakladatelem a ředitelem společnosti Art 4 People.

Vystudoval jsi Taneční centrum Praha, pak taneční vědu na AMU. Z jakých potřeb a popudů jsi založil Art 4 People?
Art 4 People jsme založili s kamarády v sedmém ročníku na konzervatoři. Už tehdy jsme spolupracovali na různých projektech, ale nelíbilo se nám, jak s námi různí producenti zacházeli. Řekli jsme si, že to zkusíme zvládnout dělat lépe a hlavně slušně.

Co všechno dnes Art 4 People dělá a zastřešuje?
Art 4 People byla původně jen umělecká a produkční agentura. V tom pokračujeme i dnes, kdy dodáváme velké portfolio umělců napříč různými žánry i mimo tanec, hudbu, nový cirkus. Postupem času jsme začali produkovat i vlastní akce, což vyvolalo potřebu nějakého finančního zajištění. Co si budeme povídat, v umění peníze nejsou, takže jsme byli nucení se podívat po jiných zdrojích příjmů. V současnosti je Art 4 People tedy především kreativní, eventová a produkční agentura zaměřující se na organizaci společenských, kulturních a marketingových akcí, která má i samostatnou technickou složku, techniky, osvětlovače a podobně. Zajišťujeme firmám projektové řízení, vytváříme webové stránky, grafické designy, tzv. corporate identity, e-shopy, točíme reklamy atd. To je naším hlavním zaměstnáním a také finančním zdrojem, kterým dotujeme různé umělecko-kulturní akce typu oslavy Mezinárodního dne tance a Festival Dance Life!.

Tanečních aktivit ale nabízíte i více…
Dále pořádáme taneční kurzy a víkendová soustředění, jsme spolupořadateli festivalu Dance Life! i taneční soutěže např. Dance Life Cup ve spolupráci s Českým svazem tanečního sportu. Snažíme se rozjíždět také nové alternativy zábavního průmyslu. Od září budeme v Praze otvírat nové taneční studio Place 4 People, které plánujeme zpřístupnit k užívání jednak odborné, ale i laické veřejnosti. Prostor tedy chceme nabídnout i umělcům, uměleckým souborům a konzervatořím. Snažíme se být prostředníkem pro jednotlivé taneční styly a spojovat je, vytvářet platformu, kde budou všichni vítáni. Takže pokud někdo hledá prostory, ve kterých by mohl působit, ať se nám prostě ozve.

Mezinárodní den tance 2018. Foto: Art4People.

Vybíráte si jako umělecká agentura, s kým chcete spolupracovat, nebo se na vás obrací umělci sami?
To se postupně vyvíjelo. Když jsme začínali, bylo nám sedmnáct, osmnáct let. Nicméně již v tu dobu s námi spolupracovalo pár lidí, kteří tomu věřili, například Adam Zvonař, Michal Štípa, Nikola Márová z Národního divadla, Petr Zabystrzan a Monika Mihalíková ze společenského tance, Martin Fiedler a jeho tým ze street dance. Jak rostlo renomé umělců i naší činnosti, začali se na nás obracet další osobnosti, divadla, taneční kluby. Snažíme se dát prostor všem. V rámci oslav Mezinárodního dne tance jsme udělali otevřenou výzvu, kdo chtěl, tak se mohl zapojit.

Proč jste se vlastně rozhodli podílet na oslavách Mezinárodního dne tance (MDT)?
Vystudoval jsem Taneční centrum Praha, tam se MDT slavil odjakživa. Považoval jsem to za automatickou věc, pomalu jako Vánoce a Velikonoce. Když se agentura rozrostla, řekli jsme si, že se do oslav zapojíme. Začínali jsme před sedmi lety na Náplavce několika tančírnami. Byla to punková akce, kterou ale navštívilo hned v prvním roce několik set lidí. Návštěvnost byla každý rok větší a větší, vloni jsme měli přes 6000 návštěvníků. Tím jsme si ověřili, že koncept, kdy jsou propojené různé taneční styly i úrovně, funguje. Na jedné straně spolupracujeme s profesionálními divadly a konzervatořemi, ale na straně druhé například také s amatérskými soubory, tanečními kluby a ZUŠ.

V rámci letošního ročníku budou na Střeleckém ostrově dokonce tři scény…
Ano, tři stanoviště s pestrým programem. Budou k vidění různé taneční styly – balet, capoeira, pole dance, step, contemporary, hip hop, latino dance, brazilská samba a mnoho dalších. Necelý měsíc před vypuknutím akce vycházelo, že se zapojí kolem 40 subjektů z 9 měst, které budou prezentovat přes 20 tanečních stylů. Ale bude to víc, stále nás kontaktují další lidé, že se chtějí přidat. Jedním z hlavních partnerů je pak Národní divadlo a Laterna magika. S Kateřinou Hanáčkovou a Pavlem Knollem jsme se rozhodli, že obnovíme baletní tyč, tedy společný baletní trénink, který povedou umělečtí šéfové z různých divadel. Část tréninku budeme streamovat, třeba z London Royal Ballet School, se kterou spolupracujeme, nebo z Baletu Jihočeského divadla. Večer se pak představí taneční konzervatoře a baletní soubory, vedle Baletu Národního divadla a Laterny magiky to bude Pražský komorní balet, Moravské divadlo Olomouc, balet Divadla F. X. Šaldy Liberec a balet Divadla J. K. Tyla v Plzni. Mým snem je, aby se zúčastnily všechny baletní soubory, ale mnohdy je komplikované sladit se s jejich dramaturgickým plánem, když v době oslav mají zkoušky před premiérou apod.

Tradiční součástí Mezinárodního dne tance je i flashmob, tedy společně zatančená choreografie. Ten letošní připravil Tomáš Kuťák, zakladatel taneční skupiny Evil dancers dance company. Proč padla volba zrovna na něj?
S Tomášem Kuťákem spolupracujeme dlouhodobě, je jedním z hlavních lektorů na festivalu Dance Life!. Ozval se nám, že by se chtěl do oslav nějakým způsobem zapojit. Domluvili jsme se právě na přípravě flashmobu, který bude žánrově co nejméně vyhraněný, aby si ho mohl zatančit opravdu každý. Měli jsme totiž zpětnou vazbu od účastníků, že některé flashmoby v minulých letech byly poměrně obtížné.

V minulých letech byla významným organizátorem oslav MDT i Vize tance. Spolupracovali jste nějak?
Vize tance nás před několika lety oslovila. Představa společných oslav se nám líbila, ale nakonec jsme se nedomluvili, nesouhlasili jsme s návrhem, že by všichni, co se chtějí na oslavách MDT podílet, měli finančně také zároveň přispívat Vizi tance. To byl základní rozpor v naší filozofii, neboť víme, kolik je za organizací podobných událostí práce. My se snažíme dělat opak a zajistit financování sami.

Mezinárodní den tance 2018. Foto: Art4People.

Kde jinde tedy sháníte finanční prostředky na takovou rozsáhlou akci vyjma činnosti Art 4 People?
Snažíme se sehnat prostředky všude, kde to jde. Ač se to možná nezdá, organizačně jsou za tímto projektem stovky hodin práce, které nikdo nevidí. Celý tým to dělá z nadšení, deset lidí je v den akce na místě a pět lidí na tom pracuje tři měsíce dopředu. Řekli jsme si, že pokud se nám letos nepodaří dostat se finančně na nulu, je to poslední ročník, který pořádáme. Jinak bychom museli hodně zvážit, v jakém rozsahu to dělat dál. Finančních partnerů není mnoho, ale podpořil nás Magistrát hlavního města Prahy a Nadace život umělce, dále také firma Tüchler, která zajišťuje divadelní a jevištní techniku, a firma s tanečními oděvy a obuví Heller Dance. Tomáš Heller byl jedním z prvních, kdo nás podpořil již v době, kdy akce neměla takový dosah, protože projektu věřil.

Na jakou část programu se ty osobně nejvíc těšíš? Máš tam nějaké favority?
Těším se na celkový koncept. Každého návštěvníka zajímá něco jiného a skvělé je, že když přijde na Střelecký ostrov, tak uprostřed uvidí baletní dílnu, vlevo workshop salsy, vpravo capoeiru a za zády si bude moci vyzkoušet step. Myslím si, že návštěvníky bude nejvíce mrzet, že nemohou být na více místech najednou.

Mezinárodní den tance se slaví od roku 1982. Svátek je také demonstrován jako příležitost zamyslet se nad hodnotou a důležitostí tance jako umělecké formy. V čem ty spatřuješ hodnotu a důležitost tance?
Na to se nedá odpovědět jednoduše. Vzhledem ke svým osobním zkušenostem s několika tanečními styly a spoluprací s různými tanečními komunitami vidím, že ačkoli se každý dívá na tanec jinak, cíl je stejný. Tanec funguje jako jakýsi očistný nástroj. Pablo Picasso řekl: „umění smývá z duše prach každodennosti“, a s tím se naprosto ztotožňuji. Tanec je pro mě uměním bez ohledu na to, jakou formou se provozuje a že se v něm třeba i soutěží. Umění nemusíme vnímat jen z pohledu diváka. Například argentinské tango je naprosto intimní záležitostí dvou lidí, ale i umění, které si užijí třeba jen ti dva, co jej tančí a nezajímá je, zda jsou sami uprostřed vzduchoprázdna nebo zda na ně kouká tisíc lidí. Ten očistný moment zažívá každý jinak, každý si ho najde v jiném tanečním stylu, ať už je to balet, společenský tanec nebo street dance, a je jedno jestli jako interpret, divák či účastník nějakého workshopu.

kompletní program oslav naleznete na: www.mezinarodnidentance.cz

 

Martin Kolda (*15. 12. 1986)
Zakladatel a ředitel společnosti Art 4 People s praxí v oboru produkce a managementu. Působí také jako kreativec, dramaturg, pedagog a porotce interpretačních a choreografických soutěží.

Od mládí se věnoval společenskému tanci, roku 2007 dosáhl titulu vicemistra ČR ve standardních formacích, reprezentoval ČR na mistrovství světa a v současnosti je držitelem nejvyšší mezinárodní třídy „M“. Vystudoval konzervatoř Taneční centrum Praha, kde byl členem souboru Balet Praha Junior. Již při studiích byl členem baletního souboru Severočeského divadla opery a baletu v Ústí nad Labem. V roce 2013 absolvoval magisterské studium na katedře tance na HAMU. Při studiu vysoké školy zastával pozici vedoucího produkce souboru Balet Praha Junior. Od roku 2014 začal spolupracovat s Pražským komorním baletem a v letech 2015–2016 zde působil jako výkonný ředitel a člen dramaturgické rady. Je dramaturgem a jedním ze zakladatelů festivalu Dance Life!, který se kontinuálně pořádá od roku 2012.

Režijně a choreograficky se podílel např. na projektech Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary, Designblok, Czech team Grand Event, Česko-Slovensko má talent, Dance Life Expo, na doprovodných programech festivalu Zlatá Praha nebo na mnoha TV pořadech či filmech (Télévision Française 1, ZDF, TV Prima, Česká televize atd.).

 

Témata článku

Art 4 PeopleMartin KoldaMezinárodní den tanceStřelecký ostrov

Tanec

POSLEDNÍ KOMENTÁŘE

to nejčtenější z tanečních aktualit

Přihlašte se k odběru newsletteru: