Tanec z celého srdce pro vás – Choreografická a filmová mixáž v Ostravě

Konec divadelní sezony se odehrává ve znamení otevření divadel a návratu diváků do dlouho prázdných hledišť. Baletní soubory se po celou dobu nouzového stavu snažily neztratit kontakt s publikem, zviditelnily se nejen online na internetu a sociálních sítích svými produkcemi, ale i ve veřejném prostoru tanečními vstupy a tréninky. Balet ND Praha těsně před divadelními prázdninami sáhl do aktuálního repertoáru a uvedl představení Kylián – Mosty času, v Plzni vytvořili večer složený z ukázek stávajících titulů a tanečníci Národního divadla moravskoslezského využili divácké odstávky k vlastní tvorbě.

Pouť je formovaná větrem!. Foto: Sergej Gherciu.

Pouť je formovaná větrem!. Foto: Sergej Gherciu.

Zastavení činnosti, nemožnost vystupovat a nucená separace zasáhly celou uměleckou obec, která však prokázala svou životaschopnost a flexibilitu přizpůsobit se dané situaci a vytěžit z ní maximum pozitivních impulsů a nových vazeb i mimo divadelní prostor. Umělečtí šéfové souborů se ocitli v bezprecedentní situaci, kdy bylo třeba nenechat své svěřence na pospas okolnostem a motivovat celý tým k akci.

Neztrácet motivaci

Lenka Dřímalová držela ostravský soubor ve stavu bdělosti i tím, že využila vize Adama Golda, dramaturga činohry Ndm, který stojí za plánovaným zářijovým uvedením scénického zpracování novely Muž, který sázel stromy od Jeana Giona. Příběh osamělého pastevce zvelebujícího novými sazenicemi krajinu devastovanou válkami ukazuje, že skromností a vytrvalou péčí dokáže jednotlivec velké věci a dosáhne naplnění života například v pomoci přírodě. V myšlence o nalezení smyslu bytí ve vytrvalé, oddané práci našli v Ostravě téma zvláště silně rezonující s nedávnou skutečností. Kromě toho vynucené zastavení běžného divadelního provozu umožnilo vytvoření choreografií, které měly ze zvolené předlohy vycházet. Vzniklo tak sedm krátkých tanečních čísel, jejichž autoři zpracovali velmi volně daný syžet na základě osobní, prožité skutečnosti v čase koronavirové nákazy.  

Ohlédnutím za životním cyklem narození a smrti se zabývala Natalia Adamska v duetu 2 Die 4. Odehrával se na pozadí projekce, v níž se postupně dokresloval obraz krajiny se stromem, rostlinami a lidmi, do něhož také na moment vstoupila jako stín Barbora Šulcová, která předtím v těsném kontaktu s Reiem Masatomim zachytila veškeré tělesné zákruty choreografie s výraznou stopou spirálního odvíjení pohybu a veškerými ingrediencemi současného tance. Je zvláštní, že soustředění na vlastní prožitky ve výjimečné době přivedlo tanečníky k téměř shodnému frázování a vedení pohybu, střídání klidu a nečekaných výpadů a nedařilo se zásadně nabourat pohybové stereotypy a vzorce, s nimiž dosud pracovali a jež známe z jiných děl.

2 Die 4 (Barbora Šulcová, Rei Masatomi). Foto: Sergej Gherciu.

Z plejády předložených tanečních kompozic nápadně vybočovalo klasické tvarování Olgy Borisové-Práčikové, která byla ve své výpovědi obsahově nejčitelnější, když se obsah i název choreografie (Muž, který sázel stromy) jasně odkazovaly k Gionově literární předloze. Tanečnice v zelenavých řízách ve špičkových střevících představovaly stromové porosty v klidu i bouři – hra světel a vybrané hudby se pohybovala sice na hraně kýče, nicméně jednoduchá výpověď Borisové-Práčikové zůstala koncepčně nejucelenější (a to i za použití nijak objevných pohybových prostředků). Její kolegové se vydali namáhavější cestou, cestou abstrakce, svízelněji se ve svých emocích orientovali a ne vždy je dokázali srozumitelně sdílet a sdělovat.

Sedm statečných

Réka Kiss dobře pracovala se sborem, jehož stmelování a atomizování se stalo samo o sobě působivým výjevem doplněným o vstupy tanečnice v kalhotovém kostýmu, kráčející na vysokých červených podpatcích. Její akce vnášely nervozitu, nejistotu a narušovaly plynutí taneční materie v titulu Poušť je formována větrem!. Mluvené slovo doprovázelo dvojici v černých kalhotách a bílých halenách v Dědictví od Reie Masatomiho, jenž si vybral píseň Daniela Johnstona znějící jakoby ze starého gramofonu. Ostatní tvůrci namixovali hudební koláže z poměrně velkého množství fragmentů nejrůznějších žánrů a samotný výběr a střihy by si zasloužily více pečlivosti, aby melodický koktejl nepřekypoval až příliš mnoha  přísadami.

Rovněž taneční kompozice by snesly řádnější dramaturgické propracování. Pak by nechyběla zřetelná tečka a na povrch by se možná dostalo o něco více i ze samotné výpovědi. Jako v případě Znovuzrození od Koki Nishioky, který ve svém duetu tančil s Yu Matsumoto. V počátku jsem viděla příslib něčeho nového, když tanečníci meditovali v duchu tai-či, posléze však dění sklouzlo do utilitárního contemporary dance. Nejpoutavěji pro mě vyzněl Restart Takafumi Tamagawy, jenž s kuráží narušoval poklidné plynutí pohybu a nebál se zasahovat do prostoru podstatně razantněji než jeho kolegové. Tento pánský duet, nabitý testosteronem, mě zaujal výbušností a naléhavostí návratu k jasné akci podpořené výrazným rytmem strukturujícím taneční vazby a variace. Španělský esprit vyvěral z finálních Kořenů inscenovaných Yagem Catalinasem Herediem. Vládla tu červená a černá barva, do choreografie pronikly ozvuky flamenca a vybrané písně a skladby doprovázela hra na kastaněty. 

Znovuzrození (Yu Matsumoto, Koki Nishioka). Foto: Sergej Gherciu.

Mezihru mezi uvedenými sedmi díly tvořily dva filmy. První z nich, Social Dis-Dancing, filmový projekt Giorgia Madii (choreografa v Ostravě chystané Coppélie), představoval mozaiku vstupů osobních výpovědí tanečníků (orálních i pohybových), kteří je natáčeli a posílali následně režisérovi k sestřihu. Druhý – Different od Martina Svobodníka – zachytil tanečníky v prostředí Vítkovických sléváren. Soustředil se na kontrast tělesnosti s chátrajícím zrezavělým strojním zařízením, záběr kamery servíroval obrazy konfrontující industriální materii s propracovanými těly tanečníků.

Představení s výmluvným názvem Tanec z celého srdce pro vás uvedené na samý závěr sezony ukázalo houževnatost ostravského baletu, který zraje v repertoáru s fokusem na současné trendy. Disponuje kvalitními interprety, valnou měrou zahraničními, z nichž sedm statečných využilo ojedinělé možnosti postavit se do čela sálu, podívat se na tanec z jiného úhlu pohledu a z role tanečníků se převtělit do role choreografů. Soustředění na tělo a prožitky s ním spojené je přivedly k osobním výpovědím, leč klíč k jejich dešifrování nám nenechali vždy po ruce. Snažili se zachytit a předat pocity z několikaměsíčního odloučení od jevištní reality, kdy se divákům fyzicky vzdálili, ale srdcem jim byli blíž (jak konstatoval ve filmu Social Dis-Dancing jeden z tanečníků).   

 

Psáno z premiéry 16. června 2020, Divadlo Jiřího Myrona, Ostrava.

 

Tanec z celého srdce pro vás
Noví tvůrci – nové choreografie – nový začátek
Choreografie: Natalia Adamska, Olga Borisová-Pračiková, Réka Kiss, Yago Catalinas Heredia, Rei Masatomi, Koki Nishioka, Takafumi Tamagawa
Světelný design: Stanislav Dvořák
Režie filmů: Giorgio Madia, Martin Svobodník
Kostýmní výtvarnice pro choreografie Dědictví, Znovuzrození a Muž, který sázel stromy: Eva Kotková
Tančili:
2 Die 4: Barbora Šulcová, Rei Masatomi
Poušť je formována větrem!: Natalia Adamska, Laura Moreno Gasulla, Karolína Křížová, Yu Matsumoto, Rita Pires, Emanuele Del Celo, Mark Griffiths, Daniele Pecorari, Giacomo Quatraccioni, Takafumi Tamagawa
Dědictví: Shino Sakurado, Koki Nishioka
Muž, který sázel stromy: Beatriz Fernandez Moreno, Mariona Garcia Fornell, Sawa Shiratsuki, Michaela Vápeníková, Mark Griffiths
Znovuzrození: Yu Matsumoto, Koki Nishioka
Restart: Takafumi Tamagawa, Antonio Trerotola
Kořeny: Mariona Garcia Fornell, Laura Moreno Gasulla, Rita Pires, Emanuele Del Celo, Sergio Méndez Romero
Premiéra: 16. 6. 2020

VAŠE HODNOCENÍ

A jak byste představení hodnotili vy?

Hodnoceno 6x


Fotogalerie

Dědictví (Shino Sakurado, Koki Nishioka). Foto: Sergej Gherciu.

Dědictví (Shino Sakurado, Koki Nishioka). Foto: Sergej Gherciu.

Muž, který sázel stromy. Foto: Sergej Gherciu.

Muž, který sázel stromy. Foto: Sergej Gherciu.

Muž, který sázel stromy. Foto: Sergej Gherciu.

Muž, který sázel stromy. Foto: Sergej Gherciu.

Restart (Takafumi Tamagawa). Foto: Sergej Gherciu.

Restart (Takafumi Tamagawa). Foto: Sergej Gherciu.

Restart (Takafumi Tamagawa). Foto: Sergej Gherciu.

Restart (Takafumi Tamagawa). Foto: Sergej Gherciu.

Kořeny. Foto: Sergej Gherciu.

Kořeny. Foto: Sergej Gherciu.

Kořeny. Foto: Sergej Gherciu.

Kořeny. Foto: Sergej Gherciu.

Témata článku

Tanec z celého srdce pro vás

Balet Národního divadla moravskoslezkého

Tanec

POSLEDNÍ KOMENTÁŘE

to nejčtenější z tanečních aktualit

Přihlašte se k odběru newsletteru: