Ni Omnibus a LEGOrytmus – Francouzská poetika versus česká spartakiáda

Jedním z představení, které jste mohli navštívit téměř po celou dobu trvání Letní Letné, bylo Ni Omnibus uskupení Atelier Lefeuvre & André z Francie. Věrní diváci festivalu jistě pamatují jejich Erotické kutění uvedené a bezkonkurenčně vyprodané před sedmi lety.

LEGOrytmus. Foto: Archiv

LEGOrytmus. Foto: Archiv

Podívaná v minibusu

Inscenace Ni Omnibus je polovinou produkce 8m3, jež zahrnuje dvě sólová představení artisticko-klaunské dvojice ve složení Didier André a Jean-Paul Lefeuvre. Pohled na šlachovitého Lefeuvra pohybujícího se v prostoru, který simuluje malý autobus, je fascinující.

Vše začíná již za scénou a vše lze sledovat díky televizi umístěné na zadní stěně pódia. Řidič autobusu se snaží naložit zavazadla na střechu vozidla, pomáhá si šplhem po žebříku. Když jeden kufr přepadne až k publiku, je jasné, že zavazadlový prostor je přeplněn, Jean-Paul Lefeuvre přichází dovnitř a jede se. Jako volant, sedadlo i řadicí páka slouží dřevěné bedýnky od ovoce. Objevuje se tu několik pasažérů pokaždé představovaných Lefeuvrem. Povaha každého z nich je zvláštní, až trochu šílená. Ta pravá podívaná začíná, když klaun z madla na držení vytvoří lano, na kterém se houpe, sedí a leží. Na miniaturním prostoru se začínají rozvíjet velké cirkusové atrakce.

Neméně zajímavá je i etuda s dřevěnými bedýnkami, které do sebe různě zapadají a slouží tu jako žonglovací míče, jindy jako stupínek či schůdky. Člověk žasne, co vše je možné v tak malém prostoru a s jednoduchými rekvizitami obsáhnout. Vrcholy představení jsou chůze po stropu minibusu téměř hlavou dolů a balancování na žebříku, který si řidič odřízl, aby si ho mohl odnést dovnitř a pokračovat ve svých kouscích.

Inscenaci vkusně doplňuje hudba, která maximálně ladí s obsahem a podkresluje důležité a důvtipné chvíle. Využívána je i kamera snímající aktuální dění za autobusem. Představení prostě nepostrádá poetiku, jež je pro Francouze typická.  

Vzpomínky na totalitu

Další produkcí, která z Letní Letné stojí za zmínku, je francouzsko-česká koprodukce  (kolektivu) tYhle a Studia ALTA s názvem LEGOrytmus. Je připomenutím totalitního režimu, a tak jsou v představení patrné fenomény jako spartakiáda, aerobic, ukazují se i danou dobou ovlivněné vztahy. Cvičenci oděni v červených trenýrkách a bílých tílkách nastupují vždy ladným během, sbíhají se do různých obrazců, jsou vzpřímeni a drží si neměnný výraz. Jsou jako jeden muž. 

Jakmile z reproduktorů zazní diskotéková hudba, nastává velká proměna: dochází k soubojům kamarádů, kteří se vzájemně hecují. Rodí se i milostné vztahy (ne náhodou jsou nejsilnější ročníky právě ty, kdy se konaly spartakiády). Velké geometrické obrazce tu slouží jako ochranný štít, podnos nebo vývěsní tabule s nápisem.

Dílo působí groteskně, ale vůbec ne hloupě. Pohybové možnosti všech pěti protagonistů jsou nejen vyrovnané, ale také na velmi vysoké úrovni. Hlavním nástrojem pro ztvárnění humoru je především kvalitní pohyb, proto je LEGOrytmus přitažlivý od začátku až do konce. Letní Letná zkrátka nabídla kvalitní program včetně open air představení, hraných zdarma pro širokou veřejnost na louce mezi velkými cirkusovými stany.  

Psáno z představení na festivalu Letní Letná 21. srpna 2017, Letenské sady.    

Letní Letná
17. srpna–3. září 2017, Praha

XIV. mezinárodní festival nového cirkusu a divadla

Ni Omnibus
Režie, pohyb a scéna: Atelier Lefeuvre & Andre 

LEGOrytmus
Režie a scénografie:
 Marie Gourdain
Hudba:
 Aid Kid
Kostýmy: Marie Gourdain a Martina Steiglerová
Technická podpora: Štěpán Hejzlar
Produkce: Marie Rotnáglová

VAŠE HODNOCENÍ

A jak byste představení hodnotili vy?

Hodnoceno 0x

Témata článku

Atelier Lefeuvre & AndreMarie Gourdain

tYhle

Letenské sady

Nový cirkus

Letní Letná

POSLEDNÍ KOMENTÁŘE

to nejčtenější z tanečních aktualit

Přihlašte se k odběru newsletteru: