Festival Nultý bod nabídne v Kampusu Hybernská dvoudenní program

V Kampusu Hybernská proběhne ve dnech 22. a 23. listopadu veřejná část již 16. ročníku mezinárodního festivalu Nultý bod. Tento festival představuje široké spektrum současného umění a performance, kde se střetávají taneční, vizuální a experimentální projekty. Program pro letošní ročník proběhne pod kurátorským vedením Dominiky Špalkové a Zdeňky Horváthové. Festival se tradičně zaměřuje na aktuální umělecké trendy z domova i ze světa a zve diváky k prozkoumávání neotřelých pohledů na současné společenské otázky i performativní umělecké žánry.

Callin’ Gaia (Dočasná Company)

Callin’ Gaia (Dočasná Company)

Hlavním dramaturgickým záměrem letošního Nultého bodu je vytvořit bezpečný prostor pro vzájemné porozumění a citlivý dialog. Festival se soustředí na témata mezigeneračního a mezikulturního porozumění, zkoumá rozdílné pohledy, potřeby i umělecké přístupy. Skrze prezentovaná díla festival podněcuje k respektu a otevřenosti a snaží se zprostředkovat hlubší reflexi současného světa, ve kterém je často nutné hledat nové formy komunikace. Koncept festivalu cílí na posílení empatie a kolektivního prožitku, ať už skrze sdílení intimních uměleckých zážitků nebo společné reflexe.

„V září 2024 proběhla první neveřejná část festivalu, která obsadila celou střední školu současným performativním uměním a byla směřovaná přímo studentům vybrané střední školy a jejím pedagogům. Jednalo se o pilotní ročník, který zásadně ovlivnil směřování festivalu Nultý bod. Jeho podzimní část je oproti tomu směřovaná široké veřejnosti a zve diváky strávit páteční večer a celý sobotní den ve víru performancí ze světa i z domácí scény. Zároveň to bude takové malé rozloučení s festivalovou veřejnou částí, která se v dalších letech také chystá na svoji proměnu,“ dodává Lída Vacková, ředitelka festivalu.

Ze zahraničních umělců a umělkyň se v programu představí: polský multimediální umělec Ludomir Franczak s inscenací Lovci lebek, v níž se zabývá historií i současností a prozkoumá koloniální stopy ve střední Evropě. Páteční večer roztančí britská umělkyně Bianca Scout, která ve své hudební performance přinese kombinaci komorní hudby, současného tance a elektroniky a diváky vtáhne do mystické atmosféry. Hostem je také chorvatská dramaturgyně Jasna Žmak s jejím sólovým představením this is my truth, tell me yours, které je její osobní výpovědí zabývající se uměleckým prostředím a kariérou, ale také sexualitou a hučením v uších.

Festivalové sobotní odpoledne bude prezentovat projekty z české umělecké scény. Ty byly vybrány přes open call, který nabídl prostor především mladým umělcům. Představí se tvůrkyně a tvůrci jako Natálie Vacková a Dočasná Company s tanečním projektem Callin’ Gaia, zkoumajícím ekologický žal a vztah k planetě Zemi. Anežka Fišárková, která přináší hravý pohled na vnitřní svobodu v projektu Bubblifesto. Zatímco kolektiv OSU v představení The Mending Room představí politicky laděnou inscenaci, která prostřednictvím magického realismu reflektuje současné politické napětí. Anna Datiashvili uvede svou interaktivní divadelní instalaci Vzpomínání, v níž zve diváky na intimní cestu do hlubin paměti.

Praktické informace a více o programu zde.

Zdroj: Festival Nultý bod

Témata článku

Dočasná Company

Kampus Hybernská

Multižánrové

Festival Nultý bod

POSLEDNÍ KOMENTÁŘE

to nejčtenější z tanečních aktualit

Přihlašte se k odběru newsletteru: