Příkladem takového způsobu umělecké spolupráce je švédský soubor Sisters, který reprezentují tři akrobaté – Francouz Valia Beauvieux, Dán Mikkel Hobitz Filtenborg a Španěl Pablo Rada Moniz; tým doplňuje technik a světelný designér z Norska Bjørn Olav Hauknes.
Soubor Sisters jako první tvůrčí počin představil v Evropě inscenaci Clockwork (Strojek v hodinkách). Tři akrobaté jako čerství absolventi stockholmské Dans- och cirkushögskolan zaznamenali s některými čísly úspěch na mezinárodních cirkusových soutěžích a v jiných mezinárodních projektech (např. Circus Next). Letos v prosinci představili Clockwork i v pražských Jatkách78.
Sisters ve své prvotině pracují se vším, co mají k dispozici. Na dnešní dobu netradičně se tak uchylují k multidisciplinárnímu přístupu. Obsah inscenace se očividně odvíjí od nadprůměrných fyzických dovedností všech tří protagonistů. Proto více než dramaturgickou vnímáme choreografickou kompozici.Představení inscenace je koláží, která je poskládána z akrobatických, pantomimických i hudebních čísel. Základem pro tvorbu jednotlivých choreografií byla schopnost akrobatů vytvořit nové artistické figury na nářadí, jakými jsou čínské tyče, gymnastické kolo a volné lano. Součástí proměny tradičních cirkusových figur v nové je i schopnost akrobatů zasadit je do časového rámce. Společně tak vytváří dynamicky různorodé i významově odlišné situace.
V Clockwork s proměňující se dynamikou souvisí i měnící se intenzita světla, zvuku (hudebního i vyluzovaného na různé předměty) a střídání cirkusových disciplín, ve kterých elegantní sólové číslo pozemní akrobacie střídá náročná dua nebo tria na čínské tyči nebo v gymnastickém kole.
Sisters si v Clockwork okatě pohrávají s protiklady, které nacházejí ve vlastním těle a zvláště pak v konfrontaci síly. Společně se pohybují ve vzduchu i na podlaze. Jejich těla se od sebe nemohou odlepit. Jeden pronásleduje druhého, a jakmile třetí změní směr, mění ho i ostatní. Vůdčí role se ve skupině nepravidelně přeskupují. Dominantní postavení si pokaždé jeden z mužů znenadání nárokuje. To je patrné zvláště v situacích, kdy se společně ocitají na čínských tyčích. Jednu z nich v první půli představení doplňuje obří dřevěné rameno, jež muži – jeden po druhém a v různém směru i tempu – roztáčí dokola. V daný moment připomíná obří kosu, která kácí všechno kolem sebe k zemi. Muži musí následovat pohyb ramene a kopírovat zemi jako stébla trávy po vydatném dešti. Před otáčející se hrozbou prchají i na tyče, přičemž ve střídavém tempu přeskakují z jedné na druhou, jako by před sebou navzájem prchali. Někdy se na tyčích svými těly podpírají, jindy bojují o místo. Vzájemná pomoc střídá boj o přežití a ten zase zákeřné naschvály. Protikladné a nevypočitatelné jednání všech tří artistů je komické, napínavé i obavy vzbuzující. Dynamické a svou riskantní povahou dramatické momenty střídají situace mnohem komornější a intimnější. Tou je například výstup Mikkela Hobitze Filtenborga, ve kterém zavěšen na laně za vlasy visí v pološeru v prázdném prostoru s kalhotami staženými u kotníků. Jeho tělo se pomalu otáčí kolem své osy, cele obnaženo, bez studu a hany se nechá ozařovat drobným paprskem. Daná situace nepůsobí vulgárně, trapně ani směšně. I přesto, že mladík visí za vlasy, během několika vteřin se přestaneme soustředit na bolest, kterou zažívá, a vnímáme jen čas. Ten se postupně zpomaluje.
Představení inscenace Clockwork je hodinovým zastavením ve všedním dni, je vytržením z banality, je ukázkou fyzické dokonalosti a dokonalé koordinace tří těl. Fyzická síla a energický náboj, který proudí z každého ze tří mužů, jsou povzbuzující. Clockwork Autoři/umělci: Valia Beauvieux (France), Mikkel Hobitz Filtenborg (Dánsko), Pablo Rada Moniz (Španělsko)
Světelný designér: Bjorn Olav Hauknes
Zvuk, živá hudba: Dimitris Papaioannou, Girwrgos Poulios, Mikkel Hobitz Filtenborg
Kostýmy: Nadia Leon
Technik: Bjorn Olav Hauknes
Produkce: Peggy Donk
VAŠE HODNOCENÍ
A jak byste představení hodnotili vy?
Hodnoceno 0x
Petr K.
> Jenomže je tady druhá strana mince a tou jsou diváci, již, mohu-li se dopustit generalizace, bývají na oblastech spíše…Labutí jezero bez kontroverzí, otázek i inspirace